Objava

Collapse
No announcement yet.

Sujeverje

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    "Ako vam crna mačka pređe put, to samo znači da je jadna životinja negde krenula." Gručo Marks

    Comment


    • #17
      "Ako vam crna mačka pređe put, to samo znači da je jadna životinja negde krenula." Gručo Marks
      hah... Koliko sam puta imala situaciju da mi komsije kad mi vide moju crnu macku upupu: po ulici.. Zaista zalosno Trebala sam da ih tuzim zbog uznemiravanje jadne zivotinje ...

      Elem nisam sujeverna... I ne razumem ljude koji iskreno veruju u to...
      Obozavam crne macke... Petak 13ti mi je sasvim obican dan u godini... Cak sam jedan ispit polozila na taj dan ... Slomila sam par ogledala... I jos sam tu

      Ali zaista je smesno koliko je ljudi sujeverno.. I kako se to lako moze da iskoristi protiv njih... Kad pogledam koliko sam samo poruka, mailova i cega sve ne dobila tipa "ako ne prosledis desice ti se neverovatna nesreca"... Mislim da kad bi poslala poruku "Uplati 100$ ili ce ti se desiti...." da bi ubrzo postala milioner

      I tu sam stigla do sustine ovog posta.. A to je: Da li bi neko sa mnom da isproba to? Zaradu delimo na jednake delove

      Comment


      • #18
        Kao bica koja sama sebe lazu i izmisjaju kojestarije kako bi sebi dokazali da uvek ima spasa pa i onda kad ga nema, pa i onda kad bi i telac shvatio da je to to, da je beznadezno pokusavati
        Zato je covek covek, a telac je telac isto kao sto je plavusa plavusa.....nem pojma sta htedoh sa ovom recenicom al me mrzi da brisem pa eto

        Covek je zahvaljujuci svom fantaziranju i stalnim pokusavanjima tu gde jeste danas u odnosu na telce, plavuse i ostale

        Dakle u strahovima kojekakvim, onim koje jos iz polusvesnog dela detinjstva povukosmo od nekih situacija ....imamo strahove od mraka, zmija, crva...neki od ovih su nam 'urodjeni' a neke pokupimo sticajem nekih suludih okolnosti
        Pa valjda i otud tolika sujeverja, koliko strahova toliko sujeverja

        Meni je najsmesnije kad se neko plasi golubova, ali i to je razumljivo.......znate recimo one parkove gde neki 'idjot' sa punom kesom hleba ili neke shenice hrani gloubove a oni skachu i seru po njemu....e sad zamislite dete u tom metezu...trauma do bola...mozda se zato neki plase golubova ???

        Nedavno sam bio u selu kod moje rodbine, i jedna devojka iz grada se silno uplasila jednog 'besnog' bika, koji bi cas bio onako umiljat i jeo iz ruke a par sekundi kasnije iz njemu znanih razloga bi loopao glavom i rogovima po metalnoj ogradi...svasta od zivotinje
        Bogami i razumljivo kako se ona toliko uplasila i zapucala citav kilometar odatle
        E ovako se ja plasim plavusa, to kad loopi brate loopi...bik je pilence za plavusu ako mene pitate


        Ja kad pomislim na jednu, i onako se zivo setim svega ostanem bez daha....imam obicaj tad da u sebi kazem 3x sranje, onda kazem 3x veliko sranje, i 3x vasionsko sranje
        Pomenuto izgovaram u sebi misleci da ce to da mi vrne dah, ali koliko to traje i mrtvak bi dosao do daha, pa stoga preguram svaki put
        Ovo sam moguce nesvesno 'smislio' da bih izasao na kraj sa nagomilanim mislima o 'biku'

        Ja sam ovako nekako sujeveran

        Comment


        • #19
          vidis crnu macku i kazes ma kakve su ovo budalastine , presla mi put nije nego i to pomislis i pljas dole razvalis se o onaj led i posle ti kriva macka naravno.

          Comment


          • #20
            Japanci ne rade određene stvari jer se plaše da one donose nesreću.
            Evo nekoliko primera:

            Broj četiri:

            Smatra se da je broj četiri baksuzan jer se izgovara isto kao i reč smrt (shi).
            U principu, ne treba poklanjati stvari koje se sastoje iz četiri dela.
            U nekim hotelima i bolnicama ne postoje vrata sa brojem 4.
            Firme nastoje da nemaju prostorije na 4. spratu, itd.

            Štapići pobodeni u pirinač:

            Po pravilu ne treba zabadati štapiće u hranu, a posebno ne u pirinač jer se
            samo na sahrani čtapići zabodu u posudu sa pirinčem i tako ostave na oltaru.

            Prenošenja hrane sa štapića na štapić:

            Ova radnja je takođe vezana samo za pogrebne ceremonije.

            Spavanje u pravcu severa:

            Nije dobro spavati u pravcu severa jer se tako polažu tela u grob.

            Pogrebna kola:

            Ako vidiš pogrebna kola kako prolaze sakri palčeve.

            Noćno sečenje noktiju:

            Ako noću sečeš nokte nećeš biti sa svojim roditeljima kada umreš.

            Leganje posle jela:

            Ako legneš odmah posle obroka, postaćeš krava.

            Zviždanje noću:

            Ako zvišdiš noću, prići će ti zmija.
            Nema te ljubavi koje nisam gladna i mrznje koje nisam sita...

            Comment


            • #21
              Futura;]
              nisam sujeverna ,vera mi ne dozvoljava...
              Latinska riječ religio (odatle i naša riječ religija) izvorno znači praznovjerje. upupu:

              SVE sta napišem smatrajte Salom

              Comment


              • #22
                nisam bas nesto sujeverna, ali, ne radim na "crveno slovo", i sta znam, nekih pravila ima, kako god
                ========

                Comment


                • #23
                  Latinska riječ religio (odatle i naša riječ religija) izvorno znači praznovjerje.
                  Sujeverje i praznoverje se često koriste kao pojmovi koji označavaju isti fenomen.U suštini se razlikuju.
                  Su+jeverje bi trbalo da objašnjava fenomen paralelnog verovanja.Poštovanje ili verovanje u jednu veru ali i verovanje u neke kategorije druge vere.Sujeverje ima obeležje tipičnih situacija koje su donekle univerzalne.Vezani su za religiozna verovanja uvek.Recimo verovanje u sudbinu kao kategoriju uslovljenu iracionalnim silama koje postaju strogo determinantne.Dakle sujeverje je derivat iskrivljenog religijskog verovanja.
                  Praznoverje se vezuje za pojedinačne sporadične dogadjajeTo je verovanje u nedokazive uzročno posledične veze medju dogadjajima.Iz tog verovanja proističu radnje koje bi navodno trebalo da spreče nemile dogadjaje ili da izazovu poželjne.Reč je o psihološkoj uverenosti da izmedju dogadjaja postoji veza koja je nedokaziva.
                  U suštini reč je o projektovanju vlastite odgovornosti na spoljašnje sile kao aktere ili vinovnike dogadjaja ili pripisivanje zakonitosti sinhronicitetu.

                  Comment


                  • #24
                    Nisam sujeverna; verujem u ono šta ima najveću moć, za mene...Verujem u Ljubav, Istinu, činjenje dobrog...i u sebe. ♥

                    Comment


                    • #25
                      prevrcem pizmu protiv uroka, trpam crven konac u svaki dzep i u svaku tasnu (u svaku pregradu), pljujem, bacam so preko levog ramena, "cesem se" o odzacara kad ga vidim (priletim mu pa se ocesem o njega), merdevine kad vidim, kao i macketinu crnu, ukocim se ziva od straha, pa opalim ne 10, nego 11 koraka unazad (i pljunem pri svakom koraku obavezno), kad je petak 13. iz kuce ne izlazim (ni na terasu) nego samo idem unazad po kuci i pljujem, cuknem u drvo na svaki sat (ako zaboravim, mada je to tesko, onda se ziva nacukam u drvo i za ono sto propustih i za svaki slucaj unapred, ako zaboravim), pomeram se s mesta (tada ide i cukanje u drvo i pljuvanje, normalno)... uglavnom, umereno sam sujeverna.

                      Comment

                      Working...
                      X