Objava

Collapse
No announcement yet.

Ce Gevara ili Che Guevara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Gevara ili Che Guevara

    Ernesto Gevara de la Serna, ali mi ga svi znamo kao Ce Gevara a neki su ga zvali i samo Ce
    Rodjen je 14.06.1928 u Rosariu, Argentina
    Ubijen je u Boliviji 09.10.1967 u selu La Igera uz pomoc americke obavestajne sluzbe CIA
    Bio je lekar, revolucionar, kubanski gerilski vodja, vojni teoreticar, pisac, diplomata...

    Kao student medicine Che je putovao po Latinskoj Americi, bio je svedok bede i siromastva sto ga je doveo do zakljucka da je u regionu ukorenjena ekonomska nejednakost a njen uzrok je bio monoploisticki kapitalizam, neokolonijalizam, i imperijalizam....a jednini spas regiona je video u revoluciji svetkih razmera....nesto kasnije dok je ziveo u Meksiko Sitiju upoznao je Raula I Fidel Kastra i pridruzio se njihovom pokretu "26jul"
    Malo posle toga otputovao je sa njima na Kubu u jahti zvanoj "Granma"(Baba) koja je bila napravljena 1943 a bila je namenjena da primi 12 ljudi a u ovom slucaju primila je preko 80, namera im je bila svrgnuce diktatora Batiste (Fulgencio Batista y Zaldivar) koji je uzivao podrsku Sjedinjenih Ameriskih Drzava. Che je vrlo brzo dosao do pozicije drugokomandujuceg i njegovo ucesce u ovom svrgnucu koje je trajalo dve godine je bilo najznacajnije.
    Nakon Kubanske revolucije Che je odigrao vise znacajnijih uloga u novouspostavljenoj vladi, razmatrao je zalbe onih koji su osudjeni kao ratni zloacinci, pokretanje agrarne reforme, ministar industrije, predsednik nacionalne banke, nastavni direktor za oruzane snage Kube...
    Bio je i diplomata pri cemu je proputovao svet u ime Kubanskog socijalizma, sve ove pozicije omogucile su mu da odigra centralnu ulogu u odbrani invazije "Zaliv Svinja" i dovede na kubu Sovjetske bojeve glave....
    Cela amerika se tresla od ovog coveka, a sve sto je radio radio je zarad dobrobiti obicnog coveka, ratovao je sa kapitalizmom, ratovao je za jednakost i bio je spreman upotrebiti bojeve glave zarad toga samo one nisu bile pod njegovom kontrolom vec pod kontrolom sovjeta...posle cega se osetio prevarenim od strane Rusa
    Kuba vam deluje daleko, ali verujte sva ta desavanja u velikoj meri imala su uticaja na zivote svih nas ovde, kako tada a narocito danas posto se SSSR raspao, dakle sve je to uvezano

    Nadam se imacu jos vremena i tad cu dopisati jos neke detalje o ovom velikom coveku koji je cak i posle smrti mozda jednina svetlost koja jednog dana opet moze postati plamen i spasiti vecinu nas od posasti zvane kapitalizam.

    Zivela revolucija
    SIEMPRE comandante Che
    Nadam se upoznacu te tamo negde, negde gde bitka tek pocinje


    ps
    molim imajte na umu da je ovo sve napisano iz secanja o onome sto sam citao, napisano je u dahu, samo datume sam malopre proverio na netu...slobodno me ispravite ako u necemu gresim
    hvala
    Prikačeni fajlovi

  • #2
    Susret Tita i Ce Gevare u Beogradu

    Behu to 60-te, dakle che je posetio cak i moj grad, malo cu procunjati nekom literaturom i saznati kojim povodom i kako se to zbilo tada
    Izvor fotografije: Lalic, Borislav
    Prikačeni fajlovi
    Last edited by goxy30; 09-07-10, 21:53.

    Comment


    • #3
      Mogu reci da je ovo jedna od retkih tema koja mi se svidja ovde, goxy30 nadam se da pokretanje ove teme nema nikakve veze samnom. Kako god bilo moj mali doprinos temi bice nekoliko reci o ovoj poseti Che Guevare Beogradu.

      1959 je Fidel Kastro poslao Che Guevaru na tromesecnu turu tokom koje je trebalo da obidje i bivsu SFRJ. Che Guevara je tad opisao Jugoslaviju kao "rukovodeci kapitalizam sa socijalistickom distribucijom profita" i pomenuo da konkurencija medju preduzecima moze pokvariti socijalisticki duh. Bio je veoma zainteresovan za nacin gerilskog rata koji su praktikovali partizani na ovim prostorima.
      Po svemu sudeci njegove reci ovdasnjim vodjama pre svega Titu nisu zvucale tako dobro pa njegova poseta nije medijski ispracena kako je inace znala biti za mnoge druge posetioce iz drugih zemalja u to vreme. A sa druge strane spekulise se da su posete bile u odredjenoj tajnosti iz nekih drugih razloga. Te 1959 je on sa svojom novom suprugom Aledia March posetio jos i Grcku, Egipat, Indiju, Japan, Pakistan, Maroko, Sudan, Sri Lanku, Tajland, Burmu, i jos neke zemlje.
      Za sve probleme i pitanja nemojte se ustrucavati da me kontaktirate, odgovoricu na sva pitanja u dogledno vreme. Pitanja takodje mozete postaviti i na forumu ovde link
      Administrator = goxy30 ista osoba, iz navike radim sa oba naloga jer sa jednim sredjujem a sa drugim se uglavnom zezam ovde.

      Comment


      • #4


        Ce Gevara u Rijeci 1959 god.

        Jedan je od likova sa fotografije je riječki književnik i novinar Giacomo Scotti, koji je igrom slučaja upoznao Che Guevaru.

        - Svaki put kad nekome pričam da sam poznavao Che Guevaru i da imam fotografiju na kojoj sam snimljen pored njega, nakon početne nevjerice slijedi oduševljenje. Naročito među mladima koji nose majice i u svojim sobama imaju postere s likom Chea. Na fotografiji na kojoj u društvu Che Guevare i njegove pratnje šećem Korzom zavide mi moja djeca, ali i mnogi drugi - kaže Giacomo Scotti.

        SVE sta napišem smatrajte Salom

        Comment


        • #5
          e ovo bas nisam znao djidji, bas zanimljivo a i fotka je extra
          bilo bi lepo da uploadujes tu fotku ovde na sajt da se ne desi da je taj sa koga je linkovana ukloni a mi budemo uskraceni za ovaj predivan prizor, legenda koja je setala ovim prostorima...nesto za ponos ako mene neko pita

          Comment


          • #6


            Sat nakon ove snimke Che je ubijen



            Slikanje sa mrtvim Che Guevarom za uspomenu. Stvarno morbidno. Za ove debile u uniformama danas niko ne zna, a Che je legenda

            ''Na mjesto gdje su zarobljeni uskoro dolazi pukovnik bolivijske vojske, Kubanac koji radi za CIA-u. On sprovodi zapovijed s više instance i na licu mjesta ubija Chea i njegove suborce Willya Cubu i Juana Pabla Changa. Bolivijski vojnik je izvršio naređenje, ali nije mogao gledati dok je pucao u njih.''
            Link

            SVE sta napišem smatrajte Salom

            Comment


            • #7
              Nijedna zemlja, nijedna istorija bilo koje zemlje me ne zanima kao što je to slučaj sa latinskom (južnom) Amerikom.
              Goxi, odlična tema. Svaka čast
              Nadam se da ćeš otići tamo gde ti je san
              Šteta naravno što nema još članova koje ova tema interesuje.
              Citiat člana Crvenkapica
              jebeš ljubav ako nije nesrećna

              Comment


              • #8
                SVE sta napišem smatrajte Salom

                Comment


                • #9
                  Re: Ce Gevara ili Che Guevara

                  Da malo oživim temu.

                  Nedavno je ćerka Che Guevare posetila Rijeku i tom prilikom su izašle u javnost sa još nekim fotografije njenog oca za vreme poseta tom gradu, a za koje se nije znalo.





                  Aleida Guevara, 52-godišnja Che Guevarina kći živi i radi kao pedijatrica u dečjoj bolnici »William Soler« u Havani, uz medicinu bavi se i književnošću, a među poslednjim književnim delima autorica je knjige »Chávez, Venezuela i Nova Latinska Amerika«.





                  http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijek...rclink=related

                  Last edited by điđi; 11-11-13, 22:46.
                  SVE sta napišem smatrajte Salom

                  Comment

                  Working...
                  X