Objava

Collapse
No announcement yet.

Koja ste krvna grupa?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Koja ste krvna grupa?

    ABO grupe

    Krv se deli na 4 krvne grupe, u zavisnosti da li u eritrocitima postoje određeni proteini. To su: A, B, AB i O. Hemijske analize su dokazale da nosioci krvne grupe A imaju u membranama eritrocita specifičan protein aglutinogen A (antigen A). Kad se krv krvne grupe A dâ nekom ko nema dotični protein, ali zato u krvnoj plazmi ima istorodno antitelo (aglutinin α ili anti-A) doći će do aglutinacije. Krv krvne grupe B sadrži aglutinogen B na eritrocitima, krv krvne grupe AB sadrži oba proteina, a krv nulte krvne grupe (O) ne sadrži ni jedan od ta dva proteina. Posledica ove pojave je ta da krv krvne grupe O ne može da prima krv krvnih grupa A, B i AB, nego samo svoje krvne grupe, a nosilac krvne grupe AB ne može da daje krv krvnim grupama A, B i O, jer one ne poseduju oba proteina. Stoga, za O grupu se kaže da je univerzalni davalac (jer krv bilo koje krvne grupe može da primi krv O grupe), a za grupu AB se kaže da je univerzalni primalac (jer sadrži oba proteina).

    Rh faktor
    Pored podele na ABO grupe, postoji i rezus faktor (Rh faktor), koji je dobio naziv po Rezus majmunu kod koga je i prvi put otkriven. Svi ljudi se dele na Rh+ (rh pozitivne) i Rh- (rh negativne). Ljudi sa Rh+ krvlju stvaraju rezus protein, dok ga ljudi sa Rh- krvlju ne stvaraju. Pri transfuziji, pored ABO grupa, pazi se i na ovaj faktor. Tako da je O- krvna grupa najuniverzalniji davalac jer, pored toga što ne sadrži ni jedan od dva aglutinogena, ona ne sadrži ni rezus protein. Shodno tome, AB+ krvna grupa je najuniverzalniji primalac, jer sadrži sva tri proteina.

    Kod trudnoće, Rh faktor se nasleđuje. Ako je majka Rh-, postoji šansa od 50% do 100% da će dete biti Rh+ (pod uslovom da je otac Rh+). Tokom porođaja, fetusna krv može da dođe u kontakt sa krvlju iz placente i kada reaguju, može da se pokrene stvaranje imunog odgovora kod majke. Majka će posle porođaja neminovno stvoriti antitela i trajno će doći do promene imuniteta. Ovakva situacija se sada medicinski rešava.
    ... Samokontrola...jedini način da preživite u svetu punom idiota ...
    sigpic

  • #2
    A Rh-
    ... Samokontrola...jedini način da preživite u svetu punom idiota ...
    sigpic

    Comment


    • #3
      A + ........
      Nema te ljubavi koje nisam gladna i mrznje koje nisam sita...

      Comment


      • #4
        Ne znam, dosta sam puta vadila krv a to nisam otkrila:axxo:
        If you hate me, you’re the looser, not me

        Comment


        • #5
          a - ...........

          Comment


          • #6
            'NAJuniverzalniji davalac'

            Comment


            • #7
              Isto takodje.

              Comment


              • #8
                nula sam u svakom pogledu... ali pozitivna

                Comment


                • #9
                  medvedja krv
                  HIS NIGER ES; HUNC TU, ROMANE, CAVETO!

                  Comment


                  • #10
                    A rh+

                    Comment


                    • #11
                      tako da je o- krvna grupa najuniverzalniji davalac jer
                      Свако прима трансфузијом своју крвну групу одређеног Рх и никада без урађене интеракције.

                      Comment


                      • #12
                        krv ti ebem, zaebato bato



                        ja imam dosta retku krvnu grupu(nece kazem koju), ali sam verovanja da davanjem krvi koja ce "plivati" tudjim organizmom nije ....necem se mesham s bilo ko bre....sta ja znam tamo neki zlikovac da uzima moju chorbu...posle napravi neko zgepce...nekog malog adolfa...i u njemu da se nadje mozda ta moja krv a on neki tamo....pobio 100mil ljudi
                        ebes to

                        jednom rekli nama u vojsci ko da krv dobija +3 dana na redovno odusustvo....i brate reeed za chorbu...stao i ja tad (tad nisam verovao ni u sta osim u pusku)
                        stali mi, i buse li buse....dolazimo mi na red...kad neka spetljana sestra, nabila iglu, razjebala nekog mucenika, krv na sve strane...prsti bato a ona se sva pogubila...reko neka fala...da se neka tamo koja ni qrac ne zna da primi izivljava i praksa na meni i busi me

                        more jock, ebes 3 dana i 2 sendvicha+jabuka(ako zamolis davali i cipiripi)

                        dajem samo za one koje znam i rodbinu!
                        sistem je los i ne zelim davati drugacije

                        ps
                        ono gore na slici je jastuk, nije krv
                        prodaju ga ameri za neku sicu...valda im dosadan zivot I jedni druge plasu pa se posle gadjaju s flasu....i onda im ne treba jastuk

                        Comment


                        • #13
                          .reko neka fala...da se neka tamo koja ni qrac ne zna da primi izivljava i praksa na meni i busi me
                          Malo pristojnosti ...ne silazi ti sa pameti ta "stvar" ko da si je zeljan.

                          ja imam dosta retku krvnu grupu(nece kazem koju), ali sam verovanja da davanjem krvi koja ce "plivati" tudjim organizmom nije ....necem se mesham s bilo ko bre....sta ja znam tamo neki zlikovac da uzima moju chorbu...posle napravi neko zgepce...nekog malog adolfa...i u njemu da se nadje mozda ta moja krv a on neki tamo....pobio 100mil ljudi
                          ebes to
                          Mislim da ili previse kakis a vodu ne pustas ili imas razmisljanje nekog cukun deda sa planine
                          (nemoj mi zameriti, retko kmentarisem ali brate bas ga pretera.)
                          Ja sam A (-).
                          Mogu ja preći preko svega, al dok prelazim... dobro izgazim...

                          Comment


                          • #14
                            kakva sve shusha ne radi po bolnicama i ne vidim pravu razliku od kasapnica, mislim da mesari ne primaju mito pa nekako njima vise verujem...izvinte kasapi nije mi bila namera da vas vredjam ovim poredjenjem...vi bar ranite ove nase mesojede

                            moja chorba i ne dam, ukoliko ima nekog kome treba hitno, ne daj boz bolest neka il slicno nek mi se javi ovde na forumu
                            B neg

                            Comment


                            • #15
                              I sve ono ispisa da bi na kraju rekao da bi dao ipak
                              Znas kako,davao-ne davao...


                              Salu na stranu,lep je osecaj spasiti nekome zivot onim sto mozes nadoknaditi za kratko vreme.
                              Nista ne gubis a neko dobije.
                              Nema te ljubavi koje nisam gladna i mrznje koje nisam sita...

                              Comment

                              Working...
                              X