Objava

Collapse
No announcement yet.

Verujete li u boga, i zašto?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ljubim ja moju baku.Ona me bar razume.Fundamentalisti su iskrivili Kuran i verske knjige.Da ne pominjemo onda i inkviziciju i brdo nekih drugih verskih ratova.Tada je vera posluzila samo kao izgovor za druga sitna sicarenja.
    Tema je vera a ne dnevna politicko-verska prepucavanja

    Comment


    • #17
      Fundamentalna(temeljna,osnovna,bazna...) verska literatura je i Sveto pismo, i Kur'an... ali u njima ništa loše i zlo nećete pročitati, niti ih treba poistovećivati sa 'fundamentalizmom', odnosno verskim fanatizmom!
      Ja namerno nisam naveo izvor, upravo da ne skrećem temu. Citirao sam to samo zato da bih rekao da to što je neko vernik ne mora značiti da je on neupitno dobar čovek i da ga je religioznost takvim načinila.

      Comment


      • #18
        Papala-pap....Daj adekvatniji argument za ovo shto si ukakio a ne to jevtino vadjenje.

        Jednom kazesh " ,U nekim fundamentalnim religijskim knjigama stoji:

        'Za nas postoji zakon da se uništi sve ono što je u vezi sa hrišćanskom crkvom!'
        ¤'Koljite one koji nisu naše vere!"

        posle kazesh "Fundamentalna(temeljna,osnovna,bazna...) verska literatura je i Sveto pismo, i Kur'an... ali u njima ništa loše i zlo nećete pročitati, niti ih treba poistovećivati sa 'fundamentalizmom', odnosno verskim fanatizmom"


        I na kraj mi loodi ma idi bre, josh si ti zelenko mada takva beh i ja , nauchichesh tokom vremena samo ako ne skrenesh loshim putem

        Comment


        • #19
          Kada je nešto 'fundamentalno', to nikako ne treba poistovećivati sa verskim fanatizmom.
          Kada je neko fundamentalista, to podrazumeva da posmatra stvari iz osnova, iz srži... Iz toga ne proističe nužnost fanatizma i terorizma...ili šta god već negativnog.
          Ono što sam ja naveo je kanonizovana, explicitna međureligijska netolerancija. Dakle, vernici koji to slede, ne mogu biti dobri prema onima koji su navedeni u mojim citatima.

          Comment


          • #20
            Naravno moje vaspitanje sa verske strane mi ne dozvoljava da ti kazem sad ono shto mislim, ali "Mili boze oprosti mi i ovaj put bichu ipak nezna"

            Ne KENJI rekoh ti vech jednom, ne meshaj verstvo sa fundamentalnost, fundamentalizam i fanatizam. Lepo si postavio post i lepo su ljudi pocheli da se izjashnjavaju svoje stavove , a u tebi crv ne da mira morash da bushish u neke prekomerne svere koje vala ni sam ne znash.


            p.s. Da ne zaboravim, bravo za predavanje o fundamentalnosti i fanatizmu

            Comment


            • #21
              Hvala,hvala!
              Ja verujem u boga, i iz tog razloga me to sve jako zanima, pa onda malo proučavam...da bih bio tolerantan.
              +
              Ne gledaj mi u godine jer ni ja tebe po tome ne procenjujem. Lažemo i ti i ja.

              Comment


              • #22
                Citiat člana baba_roga Pogledaj Post
                E jbg sad, ne mogu da odchutim,grrrrrrr

                Eto ubico i ja chu isto da kazem ,rodila me majka pravoslavka-" znachi rodila sam se pravoslavka i takva chu i da si umrem jer sam prihvatila pravoslavnost Dal automatski ili kasnije sama odluchila "-ne okrechaj rechi nikome u usta jedno.

                Drugo skrnuo si temu od boga i vere na " Nacionalizam poboznih verovanja"-na toj bazi razgovora se vishe puta vodilo ratova.Aj ne turaj vode ( da ne kazem ulje) na vatru leba ti tvoga
                Upravo je u tome razlika, prihvatila si pravoslavlje (od svoje majke ili koga vec) a nisi se rodila pravoslavka I mene je rodila majka pravoslavka, pa nisam pravoslavac :P Nemojte da se prepiremo oko gluposti, jer onda ti meni nameces da sam ja svojim rodjenjem pravoslavac (samo zato sto su mi cale i keva te vere), a ja to ne prihvatam. Religija je stvar izbora, pa se samim tim i ne stice rodjenjem.

                A za ovo drugo si me pomesala sa kendijem, nisam to ja pisao :P
                Ali ok, verovatno si samo zaboravila da naglasis da se njemu obracas

                Comment


                • #23
                  Ako dete se malo krsti kao sto je red i odmah udje u crkvu mozemo reci da smo se rodili kao pravoslavci a takodje i da smo se nazalost odrodili od rodjene crkve

                  Comment


                  • #24
                    Ma da u pravu ste

                    skleroza me ubi

                    Comment


                    • #25
                      Citiat člana baba_roga Pogledaj Post
                      Ma da u pravu ste

                      skleroza me ubi
                      Ja sam uvek u pravu (zasto mi to poznato zvuchi? )

                      Comment


                      • #26
                        bako i ti si u pravu spram drugih

                        Comment


                        • #27
                          IKillForCredits

                          Ja sam uvek u pravu (zasto mi to poznato zvuchi? )
                          Jer umniji uvek popushta

                          Comment


                          • #28
                            verujem....

                            vera se zasniva na neobjasnjivom ,neopipljivom...







                            "......To i nije Bog kojeg sam znao* ...."
                            Mogu ja preći preko svega, al dok prelazim... dobro izgazim...

                            Comment


                            • #29
                              S druge strane, neki neopipljivo veruju da bog ne postoji!
                              I šta ćemo sad?
                              Dakle, hoću DOKAZE, a ne pretpostavke, i za jedno i za drugo ubeđenje, jer u suprotnom diskusija neće biti kvalitetna.

                              Comment


                              • #30
                                Nije bog stvorio coveka,nego je covek stvorio boga.Koliko je samo zlocina pocinjeno u ime vere,a sve zbog toga sto su neki smatrali da je njihova
                                vera ta koja je PRAVA.Znaci ne verujem da stvarno postoji bog gore na nebu,
                                sedi i ceska bradu i voajerise nas dole na zemlji,nego da je boga kao takvog izmislio covek koji nije znao kako drugacije da objasni zasto smo mi svi uopste nastali.Isto kao sto ljudi pre nisu znali odakle vatra,voda,pa su imali boga vatre,vode itd). Prvo su bili bogovi svih mogucih stvari,pa je onda skapirano i dokazano kroz fiziku,hemiju, biologiju i jedan po jedan je nestajao i odlazio u zaborav.Ovaj jedan,najjaci,opstao je jer ljudi imaju potrebu da "okrive" nekog kad dodju u bezizlazne situacije ,kada su nemocni...
                                Ljudi jednostavno ne zele da misle kako kad umres,nema nista posle,pa je zato lakse i bezbolnije verovati da postoji bog, raj, pakao i ostalo, bilo sta samo da smrt nije kraj... I to ce tako biti uvek,sve dok jednoga dana neko ne nadje cvrst, opipljiv dokaz ili za jedno ili za drugo. I ne kazem da je to lose.
                                Ako nekoga motivise to da bude bolji i da nalazi snagu za sve u zivotu,vera u svevisnjeg i nije losa.Stvarno je malo bzv potenciranje da je bog jedan jedini i da se mora pisati pocetnim velikim slovom.Svako ima svog boga,pa i ja.
                                Nema te ljubavi koje nisam gladna i mrznje koje nisam sita...

                                Comment

                                Working...
                                X