Objava

Collapse
No announcement yet.

Verujete li u boga, i zašto?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Svako ima pravo da izabere da li će da veruje . Ne vidim da potrebu za ubeđivanjem bilo koga.Vera u nešto je lični izbor.
    Last edited by Boyforfun; 09-12-08, 00:45.

    Comment


    • #77
      Najbolje otvoriti posebne teme o svakoj religiji i kopirati izvode iz:
      Last edited by Hannah; 09-12-08, 15:54.

      Comment


      • #78
        Mishljenja sam da ova tema ne bi trebalo da se bavi anketom:verovali ili ne? Bog postoji...Veci sam "vernik"- i time potvrdjujem svoje opredeljenje AKO slavim slavu (a kao to je najznacajnije obelezje?..)itd
        Mislim da vecina ima vec dobru podlogu u ovoj temi i da ne bi bilo loshe da se pokrene prica i dokumentuje spoznajama - pa , naravno, i copy citatima...koliko su sve te verske knjige Verodostojne...istinite....ima li sumnji...sta kaze istorija....nova istrazivanja...koliko je KNJIGA kao dokaz-podlozna obmani tj. koliko smo mi podlozni kolektivnoj hipnozi umetnika (Ucenih ljudi -"popova" crkvenih intelektualaca , tumaca...i mislilaca new age)"prenoshenja" religije i imaginacije zablude u svemu tome...Mozda nije loshe...onoliko koliko to znamo i cisto da to budu stavovi nashe spoznaje o duhovnosti-danas.
        Mozda OVO i jeste nova tema-novi naslov...no da se ne proshiruju teme...mislim da nije loshe i o tome pricati...

        Comment


        • #79
          Naravno da o svemu treba da se diskutuje na civilizovan način. Ali diskusija ne znači isključivost, ubeđivanje i netrpeljivost prema nekom zato što ima drugačije poglede na svet. Tu smo da se zabavimo i da naučimo ponešto novo.

          Comment


          • #80
            Slazem se da nismo dovoljno spretni ili sposobni da tumacimo svete knjige...no umemo da citamo i prenesemo nasha zapazanja...ili nekoga-ko je to vec istrazivao a mi se slozili sa takvom mogusnosti ishoda., ili je bio to interesantan pogled na - mogucnost koja "otvara kapiju enigme zvane religija".....Prenesite ovde...nije loshe nauciti...ili se podsetiti...

            Comment


            • #81
              Citiat člana Boyforfun Pogledaj Post
              Naravno da o svemu treba da se diskutuje na civilizovan način. Ali diskusija ne znači isključivost, ubeđivanje i netrpeljivost prema nekom zato što ima drugačije poglede na svet. Tu smo da se zabavimo i da naučimo ponešto novo.
              Bas tako...

              Comment


              • #82
                Isusov progonitelj Pavle svoje fantazije smatra autentičnim jer one predstavljaju božansko otkrovenje!?
                Eheeeej!!! I to je TEMELJ HRIŠĆANSKE CRKVE???
                Bog nije nikog drugoga imao da mu saopšti istinu o svome sinu, nego- Pavlu, njegovom najvećem protivniku koji je pobio hiljade i hiljade Isusovih saboraca! Ma daaaajjj...
                Bog je, po mom shvatanju, mnogo složeniji oblik postojanja nego što ga tretira teologija(bolje reći: 'biblistika',tj. religiozna književnost)

                Comment


                • #83
                  Candy..ne bih da te tumacim..no po OVOME sto iznese ispada da su...Boziji "pomagaci" tj "savetodavci" nista drugo do li kasapini-ako pobishe toliko sveta....
                  KAKO TO da BOG TO nije osudio?..Ubijanje radi CILJA? Nekome se nije dopalo drugacije razmishljanje?"Nije bilo NACINA da se UBEDI nevernik u suprotno?

                  Inkvizicija u srednjem veku...a i silna ubistva u "ime crkve"..sta nam govore?
                  OPRAVDANJE postupaka svojih-prema NEVERNICIMA? KO SU TO NEVERNICI????
                  ZAR ONI KOJI SE NE POVINUJU JEDNOUMLJU?????
                  PRICA DOBIJA SADA I POLITICKE KONOTACIJE....
                  Samo jedno pitanje... DA li su sva ubistva u ime"ZAKONA-PRAVILA"...SAMO opravdanje za VLAST I DOMINACIJU(licni ego i slast moci?)....Sledi li logican zakljucak?

                  ZAista da se zapitamo samo KOME je potrebna takva VERA (citaj :Crkva i tumaci religija) koja ne preza od zla i kojoj ljudski zivot ne predstavlja nista sem "glasaca" za vlastiti opstanak?
                  Zar se MORAMO povinovati zavedenoj masi koja guta pred sobom SVE..iako su poruke o Dubokoj duhovnosti i cistoti samo maska za dvostruke i trostruke standarde?.....

                  Comment


                  • #84
                    Citajuci stari zavet postavio sam sebi jedno ocigledno pitanje koje se namece.Zasto je bog tako surov jer je u krvi satrao mnoge narode i gradove?
                    Novi zavet je pomirljiviji i odise brigom za svakog coveka.Ima dosta primera gde su se najveci gresnici preobratili i pristupili veri.Da ne navodim...Savle, kako se zvao Pavle pre nego sto je pristupio hriscanstvu, jeste bio ubica.Posle pokajanja je bio najveci propovednik i ucitelj hriscanstva.
                    Mozda zato mnogi danasnji gresnici rade razna sranja nadajuci se da ce im bog na samrti oprostiti ako se pokaju.Ali to su vec bozja posla...

                    Comment


                    • #85
                      ВЕРУЈЕМ, у једнога Бога Оца, Сведржитеља, Творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог.
                      И у једнога Господа Исуса Христа, Сина Божијег, Јединородног, од Оца рођеног пре свих векова; Светлост од Светлости, Бога истинитог од Бога истинитог; рођеног, а не створеног, једносуштног Оцу, кроз Кога је све постало;
                      Који је ради нас људи и ради нашег спасења сишао с небеса, и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве, и постао човек;
                      И Који је распет за нас у време Понтија Пилата, и страдао и био погребен;
                      И Који је васкрсао у трећи дан, по Писму;
                      И Који се вазнео на небеса и седи са десне стране Оца;
                      И Који ће опет доћи са славом, да суди живима и мртвима, Његовом царству неће бити краја.
                      И у Духа Светога, Господа, Животворног, Који од Оца исходи, Који се са Оцем и Сином заједно поштује и заједно слави, Који је говорио кроз пророке.
                      У једну, свету, саборну и апостолску Цркву.
                      Исповедам једно крштење за опроштење грехова.
                      Чекам васкрсење мртвих
                      И живот будућег века. Амин.

                      Comment


                      • #86
                        Amin. Odlican citat,MindTool samo mi reci josh ZASTO?

                        Comment


                        • #87
                          Iza sedam brda, preko sedam gora i sedam mora... bio jednom jedan... itd.
                          Ne treba biti zaveden literarnim stvaralaštvom, t.j.- Svetim pismom! Knjiga kao i svaka druga, ljudska tvorevina. Uzvišeni stil je tu samo da koriguje našu percepciju. Negramatička naglašavanja takođe doprinose 'uzvišenosti', kako bismo stekli utisak da je On te reči diktirao 'u pero' njihovom autoru.
                          Onaj ko je svestan, on sve to zna, i boga spoznaje i doživljava na mnogo finiji način, lišen pomenutih stilskih figura, romantizacije, falsifikata mitskih priča... Ako je potrebno držati post zato je tako Crkva propisala, ići što češće u crkvu... da bi bili bliži 'Njemu'(čitaj: veliko Nj), onda se čovek odvaja od svoje suštine a u korist religioznog formalizma.
                          Koliko su puta Isus, ili njegov brat od tetke-Jelisavete, sv. Jovan, ušli u crkvu??? ...a opet su bliže bogu od svih kvazi-vernika.
                          Smeštanje boga u crkvu i institucionalizovanje u Crkvu(sa svim pratećim finansijskim momentima i tome slično), su ništa drugo do- bogohuljenje!

                          Comment


                          • #88
                            HC+H=c,c,c.....................ovo je zez...a post ti je odlican!

                            Spoznajom Njega u sebi...brishemo formalizam i obeveze 'spolja' nametnute...cini se da cistija emocija iz nas -kao Njega progovara i potvrdjuje nashe postojanje...
                            Last edited by Hannah; 16-12-08, 22:41.

                            Comment


                            • #89
                              Nije Bog stvorio ljudev vec su ljudi stvorili Boga. Kada bi konj mogao da slika, njegov bi Bog bio u obliku konja. Dakle, ako nema Boga, treba ga izmisliti, a ako postoji, nikada necemo shvatiti njegovu sustinu. To je kao da kap vode razmislja sta je okean. Iako ima sve njegove odlike, ona (kap) nikada nece saznati njegovu bit...

                              Comment


                              • #90
                                Ja verujem, ali u ono da je bog svugde prisutan, pogledaj ispod kore drveta i bit ce tu, pogledaj ispod kamena i videt ces ga tu, zivot je svugde oko nas, on je sastavni deo univerzuma, Bog je sve sto vidis a zivot je samo jedna od milijardu pazli koje sacinjavaju kreatora. Zao mi je sto su ljudi kao ovce i slepo veruju, jer nije stvar odlazaka u crkve, stvar je u razmisljanju glavom!
                                If you hate me, you’re the looser, not me

                                Comment

                                Working...
                                X