Objava

Collapse
No announcement yet.

Religije-jaz ili?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Religije-jaz ili?

    Sta ih zblizava...udaljava..jesmo li razliciti toliko da govor mrznje bude jaci od dodira ljubavi podaren od NJega ?
    Ako ste Vernik, poznavaoc, izucavate religije ili vas to interesuje i nadahnjuje na svom putu izgradjivanja licnosti i misli...ponudite svoje stavove i gledishta, iskustva ili samo realnu emociju na poimanje duhovnosti i slicnosti u nametnutoj razlici...

    Naravno, koristite i saljive pristupe...ali sa merom....
    Last edited by Hannah; 26-12-08, 11:39.

  • #2
    Dacu za pocetak, radi opustanja i neke pripreme za ozbiljniju raspravu,malo saljiv prikaz sushtinskog poimanja ,nadam se da necete zameriti...

    Taoizam
    Sranja se dešavaju

    Budizam
    Ako se desi Sranje, to nije stvarno sranje

    Hinduizam
    Ovo Sranje se već desilo

    Islam
    Ako se dogodi Sranje, to je volja Alahova

    Catholicizam
    Sranje se dešava jer to zaslužuješ

    Protestantizam
    Pusti da se Sranje desi drugom

    Judejizam
    Zašto se Sranje uvek nama desi?


    Iz gore citiranog, mozemo primetiti da je "tema" opsteprisutna,(kao desavanje, mogucnost svakolika) koja dotice sve narode i svesno zivlje..istovetno pogadja i bogate i siromashne i unme i uboge, velike i male, sve ciljne grupe na ovom Svetu, samo je u pristupu sustinska razlika, tj. tumacenju i navodjenju na takav nacin poimanja..
    A realno gledajuci-sa SVIM ovi prilazima mogli bi da se slozimo ..znaci:samo stvar ubedjenja?(nabedjenja)
    NO...CIME bi se inace "ubedjivaci" bavili ako ne bi zagovarali svoje prilaze -kao najbolje reshenje i za to nalazili sva moguca opravdanja i vec poznatu "hipnozu" mase.. ( a treba "posteno opravdati lovu koja se dobija za dobro upakovanu maglu")...:axxo:
    Last edited by Hannah; 26-12-08, 12:40.

    Comment


    • #3
      Jaz.
      Da bog postoji, onakav kakvim ga predstavlja SVAKA religija, on ne bi dozvolio da one budu izmišljene.

      Comment


      • #4
        religije - razlike - medju njima su uzroci raznih ratova - niko nece reci da bilo koja religija propagira smrt odnosno nasilno uzimanje zivota - ali i tu se kao i u vecini patrijahalnih stvari radi o prostoj cinjenici - dokazivanja ciji je veci ! -
        Naravno - svaka od pomenutih religija navodi neke od odgovora na vec postojeca pitanja oko kojih mnogi razbijaju glavu - posto je ovo mesto ljubavni zaliv - evo nesto o ljubavi :

        Ако језике човјечије и анђелске говорим а љубави немам, онда сам као звоно које звони, или прапорац који звечи.

        2. И ако имам пророштво и знам све тајне и сва знања, и ако имам сву вјеру да и горе премјештам, а љубави немам, ништа сам.

        3. И ако раздам све имање своје, и ако предам тијело своје да се сажеже, а љубави немам, ништа ми не помаже.

        4. Љубав дуго трпи, милокрвна је; љубав не завиди; љубав се не велича, не надима се,

        5. Не чини што не ваља, не тражи своје, не срди се, не мисли о злу,

        6. Не радује се неправди, а радује се истини,

        7. Све сноси, све вјерује, свему се вада, све трпи.

        8. Љубав никад не престаје, а пророштво ако ће и престати, језици ако ће умукнуtи, рааума ако ће нестаtи.

        Iz Prve Petrove poslanice Korincanima - glava 12

        Comment


        • #5
          mislim da su ljudi izmislili religiju kako bi nasli opravdanje za neke svoje postupke ili zelje

          Comment


          • #6
            Citiat člana DJAVO Pogledaj Post
            religije - razlike - medju njima su uzroci raznih ratova - niko nece reci da bilo koja religija propagira smrt odnosno nasilno uzimanje zivota -
            Već sam citirao ranije da ima religija koja otvoreno propagira i poziva na činjenje nasilja nad drugima, a naročito hrišćanima.

            Comment


            • #7
              mislim da je to sve u covekovoj glavi i psihi

              Comment


              • #8
                Ne znam da li je neko gledao epizodu serijala Zeitgeist o religijama...
                Nadjite i pogledajte...
                Svaka religija propagira istu stvar na razlicit necin, problem su ljudi koji propovedaju religije...
                Ljudski faktor je taj koji je doveo do toga da se narodu usadi strahopostovanje prema crkvi a ne ljubav prema Bogu i potraga za nasom unutarnjom Bozanskom svetloscu...
                Srecom polako se svi budimo i shvatamo neke stvari... Neki brze, neki sporije, ali svi cemo doci do slicnog ili istog zakljucka o crkvi i religijama...
                A to je da se koriste za manipulisanje velikim narodnim masama...
                Ljubav nije osecanje, vec stanje duse... Ona se zivi.

                Comment


                • #9
                  slazem se ali na zalost mi to nemozemo da promenimo

                  Comment


                  • #10
                    Mislim da je problem u potenciranju razlika,a ne u traženju sličnosti.Religija je težnja da budemo,,posebni,, i ,,različiti,,.Moj izbor je -agnostik.

                    Comment


                    • #11
                      Nisam znala pojam,pa evo...ako još neko nije znao...

                      Агностицизам је филозофско и теолошко веровање да је спиритуална истина, као што су постојање Бога, богова или божанстава, непозната односно да је немогуће утврдити. Реч агностицизам први је почео да користи Томас Хенри Хаксли 1869. године, а користи се и за оне који нису убеђени или не придају значаја сазнању о постојању божанстава или других такозваних духовних појава. Реч агностик води порекло од грчког α (без) и γνοςισ (знање).
                      Агностици могу да тврде да је немогуће доћи до потпуног и сигурног духовног сазнања; неки допуштају да је то и могуће, али они лично немају такво сазнање. Агностицизам у оба случаја укључује скептицизам према религиозним веровањима.
                      Неки агностици верују да религијска веровања нису доказана или их је немогуће доказати. Агностик рецимо може да сматра да религијске норме треба да буду доказане како и научне, евентуално користећи научне методе.
                      Најпознатији агностици (у модерном схватању речи) били су Томас Хенри Хаксли, Чарлс Дарвин и Бертранд Расел. Неки сматрају да је Дејвид Хјум у својим радовима, пре свега у Дијалозима о природној религији исказао агностичарске ставове, мада око тога има неслагања.

                      Comment


                      • #12
                        bebe...dovoljno je bilo reći, agnostik-onaj koji sumnja.Ali ok je.lep post.

                        Comment


                        • #13
                          Nije mi bilo teško kopirati

                          Comment


                          • #14
                            mislim da je bolje ovako malo opsirnije zbog pojedinih ljudi na forumu

                            Comment


                            • #15
                              bebe..aj sad nešto o zilotima.

                              Comment

                              Working...
                              X