Objava

Collapse
No announcement yet.

Kina (ying & yang)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kina (ying & yang)

    Sudar kapitalizma I komunizma to je ono sto bi ukratko moglo opisati ovu zemlju koja se vrtoglavo razvija I plasi najmocnije sile kao sto su USA Rusija…Proteklih decenija mnoge zemlje su se drznule da cacnu u integritet Kine, danas sve te zemlje sa velikim oprezom postupaju kad je rec o ovom Azijskom zmaju koji je daleko opasniji nego sto se to cini na prvi pogled.
    Zemlja sa najvecim deviznim rezervama, nejvise fabrika koje proizvode sve od igle do lokomotive, najveci izvoznik a poslednjih godina I najveci uvoznik na planeti, fabrike kao sto su Mercedes, Bmw, ili bilo koji vodeci svetski brend ima stacioniranu fabriku u Kini I odavde salje svoje proizvode sirom sveta a dobrim delom I na samo kinesko trziste.
    Sa jedne strane imate cenzuru u svemu I svacemu, sve ono sto centrala smatra da bi ugrozilo njenu poziciju (komunisticku partiju) se cenzurise I toga nema na medijima, ukoliko ih ima na inostranim oni nemaju prodor ovde…ljudi kad nisu svesni necega o tome ne pricaju I nema problema…ovakav nacin ima svoje prednosti ali I svoje mane…jednostavno u danssnje doba interneta nemoguce je sakriti neke stvari pa se stoga I sam vrh zemlje polako okrece ka nekim pravima pa tako da je sve liberalnijeiz decenije u deceniju….ali je to jos uvek komunisticka zemlja I zna se sta se sme a sta ne
    Sa druge strane imate kapitalizam najgore moguce vrste, radnici nemaju nikakva prava, nemaju njihova udruzenja sindikate…vlasnik moze da vas otpusti ako mu se cefne I da apsolutno ne odgovara nikome
    Sve se moze, sve , samo ne da se dira u politiku drzavnog vrha, u integritet same zemlje, I u sve ono sto je odrzava ukljucujuci I strani kapital…tako da se stranci ne diraju
    Misljenje da je ovde sve jeftinije ne stoji, u prodavnicama su cene slicne kao u nasoj zemlji, hrana (povrce I voce) jesu nesto jeftiniji, ali opet sve zavisi gde se nalazite, u razvijenijim krajevioma je sve skuplje a u siromasnim je sve jeftinije (kao I svuda)
    Jeftinije je ako se narucuje nesto u velikim kolicinama I to iz fabrika, u suprotnom cene su iste
    Postoje ogromne razlike u primanjima stanovnika, od svega par desetina dolara na severu pa sve do nekoliko hiljada dolara na jugu(mesecno), sve zavisi cime se covek bavi I koliko je skolovan/gde radi
    Drzavni polsovi su pristojno placeni I kao I kod nas nekada ti ljudi dobijaju stanove I svakojake beneficije od drzave, drzavni posao je dosta cenjen I devojka ili momak koji imaju takav posao su uglavnom dobro situirani I trazeni kao muz/zena
    Strance neki vole a neki ne, devojke volke strance narocito ako su mladji I imaju para, lako je naci lepoticu kakva se moze videti na tv ekranima kod nas…ali sa druge strane tu je velika barijera kako u jeziku tako I u samom mentalitetu ljudi
    U biti kinezi su “poslusna” nacija, nisu ratoborni za razliku od japanaca, mudro donose odluke I strpljivi su (veoma strpljivi), poslednje sredstvo im je neka ostra mera…kad imate ovakav mentalitet cvrstu vlast, priliv ogromnih sredstava iz inostranstva, veoma razvijenu industriju I infrastrukturu….pa nebo je granica, a takva drzava postaje sve jaca I jaca I ne vidi se kraj tome
    Naime amerikanci pa cak I japanci (kazem cak jer se kinezi I japanci u globalu uopste ne podnose, nesto kao hrvati I srbi, ili srbi I siptari) su spustili loptu I odlucili da saradjuju sa kinezima na svim mogucim nivoima jer su videli u tome korist u odnosu na gubitke koje bi imali da su nastavili sa konfrotacijom

    Velika zemlja, mnogo dobrog, mnogo loseg, uglavnom ako mene neko pita koja bi svetska sila mogla da preuzme glavno mesto od amerike to bi bila jedino kina I to na fin nacin, mudro…trgovinom I interesima, polako ali sigurno I bez ijednog ispaljenog metka

    Ukoliko se ispali metak na ovu ogromnu zemlju svi znaju da bi to bila steta ne samo za tu zemlju koja bi to uradila, vec bi doslo do globalnog tj svetskog rata jer su ogromni interesi isprepletani kroz ovu zemlju
    Prikačeni fajlovi

  • #2
    mozda ovoj temi i nije mesto medju temama o politici...nek admin odluci

    elem, danas nedelja, nedeljom se svi kako svuda u svetu pa tako i ovde (mada je ovo mesto svet za sebe) provode, vidjaju sa prijateljima i sl.... ja malo drugacije, izasao da zavrsim stvari koje ne mogu radnim danima jer ovde sam samo zbog posla na 1-2god a ne da zivim vec da nesto zaradim pa da bezim nazad...
    dakle izasao u nabavku do hipermarketa, vrnuo se kuci poslao par desetina mailova kad je rec o poslu, izasao da operem auto predvece i zacudio se
    dakle pranje kola (putnicki "kombi" sa 7sedista) kosta nesto preko 200din, njih 5-6 ga peru, i ceo auto je gotov i suv za manje od 15min...operu auto bolje nego bilo koja perionica u beogradu, uz to je perionica savremena, msilim da ova lossija u kojij sam bio premasuje one najbolje u beogradu u mnogo cemu
    u cenu je ukljuceno
    pranje iznutra spolja
    nanosenje neke vrste voska
    premazivanje guma tecnoscu za sjaj
    provera pritiska u gumama
    provera da li ima dovoljno ulja u motoru i rashladne tecnosti, kao i tecnosti za vetrobran

    da napomenem namerno nisam isao u bolje perionice ovde jer su skuplje za 50% a samo izgledaju bolje i vece su (blize centru)
    ovo bi reda velicina za pojmove srbije bilo kao kad bi auto prali negde dalje od centra grada, recimo pancevaa (ovo je mali gradic)
    prijatno sam iznenadjen

    eh da sad se setih, vratio se kuci i evo upravo pijem mleko koje sam kupio, mleko je kao voda i veoma cudnog ukusa, mleko im je uzas...a tek hleb...ufff pa hleb ovde normalan ne mozes da kupis ili je sladak, ili punjen ovim ili onim, kad odes i trazis normalan slani hleb cude se.... neke veoma jednostavne stvari su veoma komplikovane ovde...ali nista novo, samo sam posle vise godina kako sam se vratio ovde zaboravio na to uffff

    a sir, pa sir mogu samo da sanjam, kao i bilo sta suhomesnato, sve suhomesnato je zasladjeno

    da crknes od gladi ponekad, ali se vremenom naviknes i jbg jedes sta i oni....ili ides u skupe restorane i trosis za veceru po 20-30usd ako ides sam i ako je u pitanju neki svedski sto (jeftinija varijanta)
    Prikačeni fajlovi

    Comment


    • #3
      e vala bas svasta moze covek ovde da vidi na putevima, mogu reci da je prava avantura voziti auto kroz ovu zemlju
      najzanimljivije je kad odes van grada gde mozes videti sasvim drugo lice ove zemlje
      Prikačeni fajlovi

      Comment


      • #4
        vec neko vreme imam problem sa gastritisom i jos nekim zeludacnim sranjima koji nisu ozbiljni toliko ali zagorcavaju coveku zivot tako da ne moze da jede i normalno funkcionise, te ti smeta ovo, te ti smeta ono....kiselina pa jos pocne sve da pliva do grla i uzasss

        danas mi slobodan dan i pukne mi film, cimnem dva frenda lokalca .... chinezi sve znaju ovde...i dakle kazme ja njima mi u srbiji imamo neke babe kurane, neke lekove tradicionalne ....ima li tako sta u chn? (pravim se tosha) ...i odvedose me u neku ulicicu a tamo neka radnja prepuna korenja trava kojekakvih bocica staklenih sa svim i svacim, neka pica sa zmijama unutra, skorpijama, ....ma svasta, coveku interesantno samo da obilazi i gleda
        dakle kazu oni nekoj bakici sta mi fali itd...popricase vala dobrih 10min, i vadi ona neku bocicu staklenu i providnu sa kuglicama nekim unutra, i neki caj da pijem mi dade u obicnoj pvc kesici....ja otvorim teglicu kad one kuglice ko da su od olova, teske...
        pitam ih jeli bre kakva je ovo hemija a oni mi kazu da je to neko korenje kuvano pa mleveno pa izradjeno u kuglice da se duze rastapoa u zeludcu...a caj je za opustanje jer ako si nervozan takodje podizes kiselost zeludca (tako im rece baka)

        odem ja kuci ne verujuci da ce to nesta da pomogne, stavim neka stoji pa reko necu ni da probam

        par sati kasnije uhvati me kiselina uffff, ma panika koliko je to pocelo da zeza, malte ne da se covek ugusi koliko smeta, uzmem ja par onih kuglica i sibnem u grlo, kao lagere da sam strpao u sebe , spremim onaj caj i odem za pc.....i evo me sad posle 20min sve se smirilo, da covek ne poveruje

        inace ko nasih lekara sam isao za ovo, uradili 100pregleda i nasli mi GERB i gastritis, gerb je prosto receno ono kad pojedes malo vise pa ti se vraca hrana u grlo, ebeno, nije opasno (osim sto moz da te ugusi) ...ukratko sve lekove sto su mi davali je bila cista hemija i nije zdravo, a nije ni pomagalo pa sam resio da ne pijem govna i eto mucio se tako dugo

        ali sad mi bre lakse, imam kuglice i caj, a kazu mogu da odem kod pravog lekara (tradicionalnog) pa da top jos bolje resim jer je ona bakica bila nesto kao farmaceut

        Comment


        • #5
          e vala popizdecu na ulicama ovde aaaaaaaaa
          da se ne nerviram morao bih da vozim kao i oni, ma ne mogu da vozim ko plavusa pa to ti je !!!

          EBOTE

          zamislite buba ruse koje bezglavo trce ulicom, eto kratkog opisa, verujte ne gresim uopste, sreca je da po neka buba vidi crveno pa i stane
          prvih mesec dana je zanimljivo a posle pocne da ti igra zivac

          pazi fotku, nije stvar u guzvi(kad je rec o ovoj fotki), stvar je u tome da niko ne ebe crveno, tj 50% vozaca prolazi kroz crveno
          Last edited by goxy30; 27-11-10, 07:50.

          Comment


          • #6
            dodjem danas na posao, sve uobicajeno....odem do wc-a kad tamo moj kolea Mr.Zhang, umiva se izgleda nesto mu nije dobro...ja do pisoara odradim stvar "tap tap...ziiiiip" okrenem se kad ono nesretni hang sav modar, ko da su ga strugali cetkom celo vece po plecima i vratu
            u prvi mah se zabezeknuh a onda mi udari u glavu da su to oni njihovi drevni obicaji...naime kad si pun infekcija nekih i slicno oni to tako ciste...odu kod nekog "doktora" nesto kao nase babe krurane...i tamo ih ona trlja nekom alatkom
            i pitam ja Zhanga jel bolje kako si, on tuznjikavo rece "its ok man, will be better"...izlazeci iz wc-a namerno ga klepih po golim ledjima i rekoh "it will my man it will"
            kako je samo zastenjao, kao plavusa dok....nesto

            Comment


            • #7
              trenutno sam u shangaju, mogu reci da je jedino mesto koje mi se ovde svidja(+Hong Kong, Peking je ok al dosadan) a sve ostalo je bezveze, nesto kao kod nas u srbiji imas samo jedan grad i 1001 selo
              e sad nemojte pogresno da me shvatite jer sebe (iako sam rodjen u bg) smatram detetom sa sela jer sam dosta vremena kao mali provodio u jednom uzickom selu....naprosto volem grad i sve ono sto pruza....a shangaj uhhhhhh ne da pruza nego ima ono sto malo koji grad ima na nasoj planeti IMA SVE
              znam nekoliko ljudi iz New Yorka kojima se mnlogo svidja i sami kazu da ako bi morali da biraju gde ce ziveti mimo NY to bi bio Shanghaii
              izadjes na ulicu i uvek vidis nesto novo, tamo gde je pre godinu dana bilo ono sad je ovo, 1000 suludih nadvoznjaka, oblakoderi koji nicu svakog dana i ako zivis na spratu recimo 30-40 imas sta videti pogled je nesto sto podseca na SF filmove, od hrane mozes jesti sta ti dusa pozeli (ako imas pare), metro je toliko razvijen da njime stignes ocas posla bilo gde, taksi nije mnogo skup start je 12 juana sto mu dodje nekih 1.2eura posle svakih 500m + 1 juan ako sam dobro skontao
              iznajmis auto za jedan dan za samo 200juana nesto preko 20eur
              videcu sutra da nekako prebacim fotke sa mob na ovaj javni pc pa da uploadujem sad ne mogu jbg, i da dopisem jos koju rec
              idem da uzivam u povratku ka svom malom stancicu setajuci peske ovako kasno u noc, ovde je tacno 2am sad
              vozdra raja

              Comment

              Working...
              X