Objava

Collapse
No announcement yet.

Vezba uma, duha tela..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vezba uma, duha tela..

    Predlazite veshtine...vezbe, koje cine da ozdravimo svoj duh i telo...

    Ponudicu neshto fino:Tai-chi-Aikido


    Borilacka vestina ljubavi,ne borenja,harmonije,mira.....Aikido je BUDO novog milenijuma! (pored tehnika borbi sadrzavaju i jedan "unutrashnji DO" tj-usmeravanje na duhovnost vezbajuceg)

    U aikidou ne postoje borbe i organizovana takmicenja jer on nije sport. Vezbaci naizmenicno preuzimaju uloge pobednika i gubitnika i pokusavaju da stignu do cilja medjusobno se podrzavajuci.
    Sportovi u danasnje vreme naveliko praktikuju i oni su dobri za fizicko vezbanje. U aikidou takodje vezbamo telo, ali i koristimo telo kao sredstvo za vezbanje uma,ostvarenje dusevnog mira, otkrivanje dobrote i lepote, recju - aikdio ima jednu dimenziju koja sportovima nedostaje. Vezbanje aikidoa razvija hrabrost,iskrenost,vernost,plemenitost i lepotu, a telo cini jakim i zdravim. U aikidou mi ne treniramo sa ciljem da pobedjujemo; ne, mi treniramo s ciljem da izadjemo kao pobednici iz svake situacije.

    Joga je samo jedna od disciplina kojima se vezba um i telo zajedno. Nekome ce vise odgovarati kung fu, tai chi, aikido ili slicna vestina koja spaja telesno i duhovno. U svako slucaju preporucujem da se bilo sta od toga proba i da kaze da li je bolje ili losije i da li duhovnost napreduje brze ili ne.

    Last edited by Hannah; 15-12-08, 15:11.

  • #2
    Kako poceti?
    prvo pocni od sebe... svoje svesti, tela, psihe ... ishrana, fizicke vezbe, disciplina i redovnost u nekim stvarima ... povecaj svoju svesnost ... npr kada jedes budu svestan toga sto jedes i misli samo na to ... kontrolishi misli, nemoj da ti lutaju... kada savladas svoje telo, psihu i um ... tek onda mozes da se bavis nekim ozbiljnijim stvarima kao sto su rituali, kineze, bacanje cini, uticati na svoju i tudju realnost, lecenje drugih i sebe i sl ... obicno se radi ovim redom...
    1. kontrolisana ishrana, navike, spavanje...
    2. fizicke vezbe: joga, tai chi ... ili bilo koji sport ...
    3. kontrola disanja
    4. meditacije
    5. "ritual" tj. manifestacija bilo cega ... u bilo kojoj formi ...


    -naravno sve vreme radis konstantnu samoanalizu i kontrolu svoje svesti, psihe, ponashanja, misli ... pisanje dnevnika je neophodno ... zapisivanje snova moze da pomogne ... kako savladas koju stavku tako prelazis na drugu zadrzavajuci prethodni nivo ... tehnike, paradigma, religija ... koje upotrebljavas su potpuno nebitne, bitni su rezultati i tvoj licni cilj ...
    Inace sto se tice postignutih rezultata oni su individualni ... neko uspe odmah neke stvari dok drugima su potrebne godine ...

    Comment


    • #3
      Licno sam josh uvek u upoznavanju sa prve cetiri tacke "uputstva"...sa analizom snova...misli...psihe...Dug je put za upoznavanje sebe i svojih moci...no..ko zna...mozda je dovoljna spoznaja da smo pokushali i da zelimo i ucimo...stalno...

      Comment


      • #4
        Ponešto sam čitao i zanimao se oko ovih pitanja. Najviše pažnje sam posvetio 'raja yogi' koja je neki temelj za sve ostale vidove meditacije, kontrole svesti, tehnika učenja i samokontrole, očuvanja zdravlja... ALI to sve zahteva velika 'odricanja' u svakodnevnom životu. Zavisi kako ko to shvata...

        Comment


        • #5
          trenirao sam Aikido - mogu vam reci da pre svakog pocetka uvezbavanja tehnika se najpre rade vezbe disanja sa koncentacijom na nesto sto apsolutno moze iskljuciti vas iz spoljasnjeg sveta, i uciniti vas u tom trenutku srecnim, smirenim i opustenim - sve to je individualna stvar, i deluje - to je mantra u budizmu ------- uostalom mozete pokusati i probati , nagovorite prijatelja,druga, prijateljicu i krenite

          Comment


          • #6
            jos uvek nikog niste nagovorili?

            Comment

            Working...
            X