Objava

Collapse
No announcement yet.

Red Bull Stratos

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Red Bull Stratos

    direktan prenos skoka iz strato svere u organizaciji red bulla.



    jos linkova :
    http://www.redbullstratos.com/


    - - - - - Dodat post - - - - -

    OSVAJANJE STRATOSFERE: Skok sa ivice svemira kroz objektiv beogradskog fotografa (FOTO)
    Feliksa Bumgartnera i njegov skok iz stratosfere, sa visine preko 36 kilometara, zabeležiće svojim fotoaparatom Predrag Vučković, jedan od samo tri fotografa angažovanih na tom projektu



    Skok sa ivice svemira i visine veće od 36 kilometara biće zabeležen objektivom beogradskog fotografa Predraga Vučkovića!

    Iako je Vučković na svojim fotografijama ovekovečio neke od najznačajnjih podviga ekstremnih sportista, nije ni sanjao da će, “bežeći” od naše januarske zime, u Los Anđelesu dobiti ponudu za beleženje pisanja nove stranice istorije.

    Veličina i važnost projekta utoliko je veća, jer je, kako kaže, sve iza stratosfere svemir, a odatle nema skokova.

    - U Los Anđelesu me je prijatelj, takođe fotograf sa kojim radim velike poslove, pozvao na ručak i rekao da ima super vesti za mene. Kada mi je rekao da smo dobili da radimo skok sa stratosfere i sve što je za taj projekat vezano, nasmejao sam se i pomislio da je to neka šala – priča Vučković.

    Vest da će raditi taj poduhvat dobio je u februaru, a pripreme su počele već u martu, počev od raznih obuka do probnog skoka sa Feliksom Bumgartnerom, koji će izvesti skok.

    Na projektu koji je mnogo veliki i jedinstven u svetu radiće, kako kaže, tri fotografa.

    - Na nama je da sastavimo celu priču i zapišemo istoriju, koja će kasnije biti predstavljena u knjizi i ostalim medijima. Naš zadatak nije samo da slikamo Feliksa, već i Džoa Kitindžera, koji je trenutni rekorder, sve ljude oko njega. Tu je i tim od 15 naučnika koji su uključeni u projekat, a od kojih je svaki najbolji u tome što radi. Svi oni su nam priča. Svaki detalj, priprema, kapsula, odelo, ljudi koji će raditi direktan prenos, oni koji rade komunikaciju sa Feliksom, bukvalno ćemo morati da fotografišemo sve njih – objašnjava on.

    Fotografi će, kako je kazao, biti raspoređeni na različite lokacije. Jedan će pokriti Feliksovo spremanje, opremanje i sve što se toga tiče. Isti taj fotograf biće na mestu odakle se balon lansira. Sa njim će biti još jedan fotograf koji će raditi samo pripreme balona. Potom će ta dvojica slikati lansiranje.

    Treći fotograf biće u sinepleks helikopteru, koji će snimati lansiranje iz vazduha. Kada balon poleti, jedan fotograf koji je slikao lansiranje ide u kontrolnu sobu, gde bi trebalo da fotografiše ljude koji su tamo, dakle njihove reakcije, emocije, sve te ekrane i sve što se dešava tamo.

    - Drugi fotograf ide u spasilački helikopter i čekaće Feliksa kada sleti na Zemlju. Treći fotograf koji je u sinepleks helikopteru ostaje u njemu sve vreme. On čeka Feliksa, slika ga u vazduhu, sa padobranom i kako sleće. Sve što je vezano za kapsulu i sam skok radi se automatskim fotoaparatima sa daljinskim komandama, i za to će biti zadužen čovek iz Nase, koji razvija tu tehnologiju već sedam godina. On je zadužen za kompletno slikanje i snimanje iz vazduha. Kada se spoje pripreme, lanisranje, snimci iz vazduha i sletanje imaćemo kompletnu priču – priča beogradski fotograf.

    Do sada su izvedena dva test-skoka, jedan sa visine od 21 kilometar u martu, a drugi sa 29 kilometara u julu.

    - To su bili test-skokovi za sve nas. Ja sam radio Feliksove pripreme i lansiranje balona, posle toga sam bio u kontrolnoj sobi. Teško je opisati kako to sve izgleda. Kad gledaš sve te ekrane i sve to uživo, neverovatan je osećaj. A dovoljno je samo da se ispred tebe stvori čovek u kosmonautskom odelu, pa da shvatiš da si deo nečega što nije svakodnevno i uobičajeno. Biti tamo i ništa ne raditi je velika čast, a biti deo tog projekta i fotografisati tako veliku stvar je više od zadovoljstva – oduševljen je Vučković.

    Feliksa je, kako kaže, upoznao ranije, ali do sada nije imao prilike da radi sa njim.

    - Feliks je veliki profesionalac, 1.000 odsto fokusiran na to što radi i traži da svako iz njegovog tima bude isto toliko koncentrisan. Fizički i psihički je izuzetno spreman i mislim da će on to izvesti veoma lagano i bez ikakvih problema. Ima vrlo malo ljudi koji bi ovaj projekat sporveli u delo na način na koji to on radi. Čovek zna svaki šraf gde se nalazi i zašto je tu i prati sva dešavanja u vezi sa projektom – opisuje Vučković impresije o skakaču.

    Projekat skoka iz stratosfere traje već sedam godina, a poslednje četiri godine, obašnjava on, intenzivno se radi na njemu.

    - Svi smo mislili da će se ova priča završiti u avgustu, ali smo imali peh sa kapsulom, koja je sletela na stenu i oštetila se. Sada jednostavno svi čekamo da zavšrimo taj projekat. Siguran sam da je rad na ovom projektu velika čast za svakoga iz tima. Ovo ne može da se ponovi, posle ovoga nema dalje. Sve iza toga je svemir, a odatle nema skokova. Mi idemo do granice koju niko nikada više neće moći da pomeri. Samo to saznanje pruža vam veliko zadovoljstvo, a u mom slučaju ono je utoliko veće što neko iz jedne male zemlje kao što je Srbija ima priliku da bude deo te priče. Inače, ekipa sa kojom radim su momci sa kojima radim jako dugo i svi su mi dobri prijatelji – zaključio je Vučković.


    - - - - - Dodat post - - - - -

    http://www.youtube.com/redbull
    Last edited by goxy30; 09-10-12, 16:50.

    Beda, sirotinja, gologuz po brdima hodam, bukve sobaljujem i mlade cobanice, sa sobom darujem
Working...
X