Ukratko, bik pravi telad a vo vuce teret.
Nedavno sam malom pokusavao da objasnim, on je prethodno otisao na google i trazio objasnjenje sam i kaze ne razumem....a ja ajde da to sad podelim sa vama ovde jer verujem mnogi ne znaju a na netu ima objasnjenja ali su vise sala a ne objasnjenje.
Kao sto rekoh, bik je odrastao i nisu mu dirali dole nista medju nogama vec su ga ostavili da oplodjuje krave i to se po selima cak i naplacuje te neko moze od bika i da zaradi
A vo se jos kao june (cini mi se nepunih godinu dana) kastrira pa se posle samo tovi za klanje ili za vucu u slabije razvijenijim i slabo pristupacnim selima....
Kastracija se vrsi obicno klestima koja sprece dotok krvi u testise tako sto uniste krven sudove nekih 5-6cm iznad testisa, takodje se moze raditi i hirurskim putem tako sto se napravi rez i izbace testisi sto je redje ali ipak bolje po samu zivotinju jer postoje manje sanse za naknadnim infekcijama a manje i boli zivotinju ali i ova metoda ima mane jer dolazi do gubitka krvi i moze takodje biti opasna po zivotinju ako je obavlja nestrucno lice.

Razliku je dakle veoma lako uociti, volovi su kastrirani pa su im testisi prilicno manji u odnosu na bikove kojima su testisi skoro do poda

Ne bavim se ovim vec pisem ono sta znam, video, cuo...mozda sam negde malo pogresio pa me slobodno ispravite ali mislim da je to to
Moj deda je odgajio vise pari volova, na desetine i znao je bas sve o tome a mom ocu bi cesto rekao "biku nijedan treba od tebe vola napraviti"

Click image for larger version  Name:	razlika izmedju bika i vola.jpg Views:	0 Size:	101.2 KB ID:	168230
Prikačeni fajlovi