Objava

Collapse
No announcement yet.

Kako ustedeti novac

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kako ustedeti novac

    ]Dakle konkretni saveti kako da se ustedi novac. Svi se trenutno, ili vecina nas nalazimo u velikoj krizi i prinudjeni smo manje ili vise da se odricemo nekih stvari. Ali mozda se moze ustedeti na nekim stvarima kako bi imali novaca za druge stvari koje su nama draze, siguran sam da svako od vas moze da ustedi novac a da nije ni svestan toga. Potrebno je samo malo planiranja i ideja, potrebno je da razmenimo iskustva jer ono sto mozda ja znam neko drugi ne zna i obrnuto.
    Umesto da novac kontrolise vas naucite da vi kontrolisete njega, potrebna je samo disciplina.

    Molim konkretne stvari, bilo da je rec o elektricnoj energiji, kuvanju, prevozu...
    Prikačeni fajlovi
    Last edited by goxy30; 07-10-12, 23:30.

  • #2
    Ja koristim jedno veoma prosto pravilo kako bih ustedela novac, svaki put kada jako pozelim da kupim sacekam recimo pet dana pa onda ako zelim da kupim isto to i uradim. Obicno nikad ne kupim to sto sam u nekom momentu pozelela jer shvatim da mi nije toliko potrebno.
    Eto jednog malog nadam se korisnog saveta za sve vas.

    [MP3L]http://music.same-melody.com/mp3/BesameMucho/Los Tres Diamantes - Besame Mucho.mp3[/MP3L]
    Zaista, sex i smeh idu ruku pod ruku, i uvek sam se pitala - i još se pitam - šta je važnije !?

    Comment


    • #3
      koriscenje led sijalica za kucu, one jesu skupe ali se itekako isplate jer imaju radni vek preko 50000-100000 sati sto je neuporedivovise od bilo kojih drugih sijalica
      =================
      NIKAKO KORISTITI OVE SIJALICE, IAKO STEDE ENERGIJU:
      CFL sijalice treba izbegavati, one jesu jeftinije od led sijalica ali su potencijalno veoma opasne jer sadrze zivu, recimo ako se ova sijalica razbije treba veoma pazljivo pristupiti ciscenju, otvoriti prostor da se provetri, nikako pipati delove stakla golim rukama, a ako se usisava najbolje tu kesu odmah baciti posle toga....
      CFL sijalice su vam "compact fluorescent lamp"

      ...znate sigurno svi sta su, reklamiraju ih svuda a ne kaze vam niko da su veoma opasne po okolinu kao i vas same, da im je zivotni vek mnogo kraci jer ih niko nece koristiti u idealnim sulovima, tj ako se ova sijalica cesto pali i gasi skracuje joj se
      =================
      Dakle ako zelite pametno da investirate, kupite led sijalicu za kucu, one jesu skupe, recimo nekih 20-50eur po komadu ali su "vecne" i trose recimo 10x manje energije od obicne sijalice a daju isto osvetljenje...
      lako se da izracunati da se isplati

      one izgledaju ovako, ima vise oblika i vrsta ali recimo:


      ove vrste sijalica su buducnost kad je rec o automobilima, vasem domu....
      Last edited by goxy30; 04-10-12, 22:30.

      Comment


      • #4
        Gorivo, posto je skuplje nego ikada najbolje je izbegavati bespotrebne voznje...
        ako idete negde kolima unapred isplanirajte put, izbegavajte guzve koliko je god to moguce, kisu i hladnocu ako je moguce....gume neka budu adekvatno napumpane... ako imate naviku da idete svega nekih 1-2km kao ja do prodavnice i to kolima promenite naviku i idite peske...bice dobro i za vase zdravlje

        Jos jedan mali savet za ustedu el energije u stanu, nikada ne drizte frizider/zamrzivac u prostoriji koja se zagreva, najbolje je da su u nekoj prostoriji gde se nocu moze otvoriti prozor....

        Iskljucite tv, gledajuci tv samo pratite reklame a skoro svaka emisija je tu kako bi vam nesto prodala, reklamiraju kojekakve gluposti i kad tad cete se upecati na nesto..takodje trosi el energiju iako je to neznatna kolicina ipak je trosi, bolje otidjite u setnju ili nadjite nesto korisno sto bi radili...knjiga, ....

        Comment


        • #5
          Izolujte vase prozore i vrata od promaje i ustedite na grejanju ja to bas danas treba da uradim.Najbolje bi bilo kada bi i zidove bolje izolovao jer se o tome nije razmisljalo na vreme a sada je skupa investicija.
          Last edited by Zoran Markovic; 08-10-12, 08:36.

          Comment


          • #6
            jedite manje mesa, meso je prilicno skupo kad se poredi sa cenom voca i povrca...jednostavno smajite broj obroka sa mesom, verujem da vecina ljudi jede mesa vise nego sto je to zaista potrebno...dvostruka korist, za vas dzep kao i za vase zdravlje

            Comment


            • #7

              Citiat člana Zoran Markovic Pogledaj Post
              Izolujte vase prozore i vrata od promaje i ustedite na grejanju ja to bas danas treba da uradim.Najbolje bi bilo kada bi i zidove bolje izolovao jer se o tome nije razmisljalo na vreme a sada je skupa investicija.
              I plafon! Pogotovo ako iznad vas niko ne zivi i imate samo krov...


              Ves masina,bojler,rerna,usisavanje podova... sve te aktivnosti koje zahtevaju duze koriscenje el. energije raditi u terminima kad je struja jeftina. Sta se ne moze odloziti,ne moze i jbg...ali moze se pripaziti.
              Moj stric je cak nesto uradio s bojlerom da ISKLJUCIVO greje vodu kad je jeftina struja. Ne bih znala da objasnim sta je radio,ali ako vas zainteresuje ovaj vid ustede,raspitajte se kod nekog elektricara
              Nema te ljubavi koje nisam gladna i mrznje koje nisam sita...

              Comment


              • #8
                Odreknite se cigara alkohola ili narkotika jer su ovo skupa zadovoljstva
                Ocistite sve elektricne uredjaje od prasine jer na ovaj nacin produzavate njihov vek trajanja i ustedu elektricne energije.

                Comment


                • #9
                  Uzmes magnet od hard diska, jer je mnogo jak i usporava ti brojilo dosta, rade svi po selima



                  al ako te uvate najebes cas a to moze samo ako te neko prijavi

                  Beda, sirotinja, gologuz po brdima hodam, bukve sobaljujem i mlade cobanice, sa sobom darujem

                  Comment


                  • #10
                    Kako ustedeti novac

                    sto se tice kuvanja nabavite plinski sporet ,jedna boca kosta 1500 din. i traje 2meseca minimum ,ves masinu ukljucujte samo nocu i to od 23h pa do 06h jer je tad jeftina struja . Sto se tice Vujinog saveta za magnet nebi vam preporucila jer magnet ostecuje zupcanike u satu i cim dodje do kontrole pucate od 200.000din. pa navise ,a i iskljucuju vas s,mreze Sto se tice grejanja najboli je smederevac ,em se grejes em mozes kuvati i peci na njemu Bojler ne gasite jer vise trosi ako odjednom greje svu vodu ,bolje je da je ukljucen non stop pa da samo dogreva kratko po potrebi . Da bi vam stan bio topliji i toplota nebi odlazila kroz spoljne zidove ,iza radijatora stavite stiropor umotan u alu foliju . iskreno se nadam da ce moji saveti nekom pomoci



                    A sto se tice potrosnje goriva ,rolajte vase automobile t.j obrtaje smanjite ,popustite gas ,najmanja potrosnja je tu na oko 2200 obrtaja .
                    Last edited by rajchel; 04-11-12, 00:40.
                    Net je izvor zabave ,pa hajde da se zabavljamo

                    Comment


                    • #11
                      Kako ustedeti novac

                      imate kucu, imate i dvoriste, slabo se krecete, imate visok pritisak, nepravilno se hranite....

                      isplanirajte neko parce zemlje pored kuce, nije bitno da li je urbana sredina ili ne...zasadite nesto na toj povrsini...recimo ja bih zasadio sljivu, jabuku ili krusku, ili zelenu salatu, bela luka itd...
                      kao prvo sta god zasadili mozete imati neku korist, a sa druge strane staranje o toj biljci/biljkama ce vas opustiti, kretacete se, voditi racuna o necemu i videti pred sobom svoj uspeh sto ce vas na kraju ako nista vise ispuniti

                      verovatno mnogima od vas zvuci bzvz, ali kad probate videcete da i nije...inace sta god zasadili za to vam nece trebati mnogo vremena svakog dana... manje tucajte po netu i zasadite malo luka...i eto koji dinar vise ostane u dzepu

                      Comment


                      • #12
                        Re: Kako ustedeti novac

                        kupujte zdravu hranu, recimo:

                        bolje kupiti jednu skarpinu od 300gr u ribarnici nego kupiti pljeskavicu i neki sok, otprilike je ista cena a o tome sta je zdravije pojesti da se i ne govori
                        skarpinu je lako spremiti, ne mora cak ni u ulju da se przi, isecite malo belog luka, nalijte 2-3dl vode u serpu, operite skarpinu posolite i zacinite kako vama odgovara...

                        pojedite pljeskavicu, ogladnecete vec za 2h
                        pojedite jednu pristojnu skarpinu i necete ogladneti opet bar 4h

                        preko svega cuvate zdravlje, ne moram da vam pricam kako spremaju pljeskavice, blagi uzas sta sve i kako rade s tim jadnim mesom, u pljeskavici najmanje ima mesa najvise ima masnoca i soje, a meso je tu negde na oko 50% ...

                        jedna skarpina vam dodje oko 3eur pa vi vidite

                        Comment


                        • #13
                          Re: Kako ustedeti novac

                          Slazem se sa goxyjem oko toga kako spremaju pljeskavice zbog prirode svog posla retka je ugostiteljska radnja kod mene u gradu u koju nisam usao i zavirio u kuhinju iste, jao ljudi, dovoljno ce vam biti ovo , i u najboljem restoranu u mom gradu a verujem da je i u ostalim gradovima tako,sem piva nekonzumiram nista i to pivo pijem iz flase
                          Jer buba svabe, misi , pacovi i ostala domaca gamad, olimpijske igre organizuju po tim ustanovama verujte mi.............

                          Beda, sirotinja, gologuz po brdima hodam, bukve sobaljujem i mlade cobanice, sa sobom darujem

                          Comment


                          • #14
                            Re: Kako ustedeti novac

                            imate neko staro gvozdje, akumulatore... nemojte to bacati jer sve to mozete da prodate...u svakom vecem mestu postoje firme koje se bave otkupom sekundarnih sirovina:


                            Gvožđe, I Klasa isečeno na dimenzije 20,00
                            Gvožđe, II Klasa isečeno na dimnezije 19,00
                            Gvozdeni limovi, mešani gvozdeni otpad 16,00
                            Otpadne automobilske školjke (čiste) 15,00
                            Gus 18,00
                            Tvrdi aluminujum 60,00
                            Meki aluminijum (lim čist) 80,00
                            Mesing 300,00
                            Prohrom 120,00
                            Akumulatori 40,00
                            Olovo 100,00
                            Kablovi 110,00
                            Bakar I Klasa 510,00
                            Bakar II Klasa 480,00
                            Otpadni hladnjaci (bakrni mesingani) 240,00
                            Otpadni cink (špialter) 25,00
                            Bronza 230,00
                            Otpadni hladnjaci (aluminijumski) 50,00
                            Otpadni hladnjaci (aluminijumski+bakarni) 80,00
                            Ofset ploče (štamparski al.lim) 50,00
                            Al. Profil (sa termo prekidačem gumenim) 70,00
                            Otpadne limenke 55,00
                            Otpadne gume 1,00
                            Kablovi (aluminijumski) 40,00
                            Kablovi (bakarni) II 70,00
                            Cene za januar 2013, cene u din za 1kg gore navedenog

                            ja sam nedavno prodao neke stvari koje su od mesinga i uzeo nekih 30000din...zaboravio sam da to imam uopste slucajno preturao podrumom i pade mi na pamet... naravno necete svi imati tu kolicinu kao ja narocito kad je u pitanju malo bolje placena sirovina...ali opet...reko da pomenem mozda nekome da neku ideju...da skida kablove sa dalekovoda

                            Comment


                            • #15
                              Re: Kako ustedeti novac

                              Sredstva za ciscenje...jedu pare.
                              Ne dozvolite da vam mozak isperu reklame i "brend" proizvodi.
                              Procitate sastav brendiranog i onog manje reklamiranog i necete videti razliku ,osim u ceni.(Nije to pravilo,cast izuzecima)
                              Moze biti znaaatno jeftinije a da zavrse isti posao.
                              Ali ne treba se oslanjati ni na najjeftinije.
                              Recimo sampon od 1l ...ma voda ziva,ne mozes oprati nista s njim.
                              Stavices duplo vise nego nekog kvalitetnijeg i ispada da ga potrosis brze.
                              Omeksivaci,ista prica.
                              Prvobitni cilj omeksivaca je da omeksa vesh a i da se zadrzi miris sto duze.
                              Kod onih bas jeftinih omeksivaca necete dobiti ni jedno ni drugo.
                              Mirise samo u boci a ves bude krut ko da nista nije stavljeno.
                              Poenta,potrosicete duplo vise tih jeftinijih proizvoda za vise ili isto para koliko bi vas kostao jedan sa "umerenom" cenom a necete biti zadovoljni ucinkom.
                              Zlatna sredina.
                              Nema te ljubavi koje nisam gladna i mrznje koje nisam sita...

                              Comment

                              Working...
                              X