Objava

Collapse
No announcement yet.

Fizicko kaznjavanje dece

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    ima smisla "shuar", verovatno i dosta istine
    ali veruj mi, ja sam sa malim probao sve oko nekih stvari i ako mu ne zapretim batinama on ce da radi sta zeli
    recimo detetu od tri godine ne mozes objasniti sta valja a sta ne jer jednostavno u tim godinama ono ne moze da razume kako treba vecinu stvari
    ne govorim o prebijanju, vec o tome da dete shvati da nesto jednostavno ne moze a sto je za njegovo dobro
    i sam sam mislio bas kao i ti, pokusavao, objasnjavao...samo kad je dobio malo po guzi tad je "razumeo"

    i slazem se da nije dobor, cak i sada, ali kako dete raste toga je sve manje u mom slucaju, recimo sad ima pet godina i mogu sa njim da komuniciram prilicno pristojno, i pricom mogu da mu objasnim skoro sve, vise nema potrebe za batinama

    mozda ja mislim ovako i radim, tj radio, a mozda cu i opet sa detetom jer su i s mene tako radili...jednostavno za neke veoma lose stvari ja bih dobio jbno dobre batine kad sam bio mali...toga nije bilo cesto ali je bilo i iskren da budem da ih nije bilo ja bi verovatno zavrsio slomljenog vrata ili shta vec
    mozda moj otac nije imao strpljenja, mozda je i on jednostavno odrastao u takvom okruzenju pa je po defaultu bio takav mozda...

    ali pre svega moje misljenje je da smo mi ljudi, a ljudi rade veoma pogane stvari od kada je sveta i veka, jednostavno u biti mi smo prosta bica, cesto najobicnije zveri

    ps
    5. jer fizičko nasilje ne stvara ugodu ( iako roditelji kažu: "boli me i kada te udarim") i od djece radi osakaćene zvjeri..
    ovo mi se nije desilo niti ce mi se desiti, ovo jeste "bolesno", ako sam te dobro shvatio, pa cak i da je onaj drugi smisao na koji ne mislim sada i to je bolesno...

    tema je dosta skakljiva i postoji kako u "strucnim" krugovima podeljeno misljenje, cak i medju psiholozima ili pedijatrima...ali svi oni ce ipak reci batina nije prava mera, ali retko ko od njih nikad nije tukao svoju decu

    Comment


    • #62
      Citiat člana goxy30 Pogledaj Post
      ima smisla "shuar", verovatno i dosta istine
      ali veruj mi, ja sam sa malim probao sve oko nekih stvari i ako mu ne zapretim batinama on ce da radi sta zeli
      recimo detetu od tri godine ne mozes objasniti sta valja a sta ne jer jednostavno u tim godinama ono ne moze da razume kako treba vecinu stvari
      ne govorim o prebijanju, vec o tome da dete shvati da nesto jednostavno ne moze a sto je za njegovo dobro
      i sam sam mislio bas kao i ti, pokusavao, objasnjavao...samo kad je dobio malo po guzi tad je "razumeo"

      tema je dosta skakljiva i postoji kako u "strucnim" krugovima podeljeno misljenje, cak i medju psiholozima ili pedijatrima...ali svi oni ce ipak reci batina nije prava mera, ali retko ko od njih nikad nije tukao svoju decu
      Ajde, daj primjer.

      ( Hoću ti pokazati da djeca ( na svojoj prihvatljivoj razini) ITEKAKO mogu shvatiti i biti odgovorni za onaj dio koji si želio urazumiti nasiljem.
      Naravno, ovdje ne želim anulirati princip KAZNE. ( mislim da je to Lilith napomenula?).
      Kazna je itekako potrebna - ali tada mora biti principijelna, stroga i "odmah". Kazna mora izdržavati RESPEKT spram onoga tko kaznu izriče. Ovi ( "psiholozi i pedijatri") pogriješili su posao...)

      Comment


      • #63
        Nisam siguran da razumem na kakav primer mislis.
        Inace da, mogu deca da shvate ako imas nacina da komuniciras sa njima, kako ces komunicirati sa detetom od 3god, ili sa detetom koje je mozda i starije ali nece ni da te slusa sta pricas [kod mene nije slucaj ali to vidjam skoro svaki dan]....?

        Ja licno smatram da batina bas kao sto si to opisao "stroga i odmah" [ali ti verovatno nisi mislio na batinu] u nekim momentima najbolje resenje, naravno ne mislim na prebijanje deteta.... mislim da je ulaziti u nacin batinjanja i slicno besmisleno...jer svako moze reci batina je batina manja ili veca ko ce tu reci sta je prihvatljivo ili ne
        Ja licno mislim da je na roditelju da proceni sta i kako, a ne na kojekakvim psiholozima pedijatrima i slicno.

        Najbolje je ako se moze objasniti i izbeci batina, ali to jednostavno u nekim situacijama nije moguce.

        Recimo, evo sad malog primera, dete ide ka prozoru, hvata se za prozor... samar po dupetu istog momenta nece brzo zaboraviti, ali tvoje reci lako moze zaboraviti...govorim o detetu od 2-3god
        E sad na stranu objasnjenja kao sto su: sta ce dete pored prozora, to se moze spreciti....
        Jednostavno ne moze sve da se spreci, neke stvari moraju da se "objasne"
        Moj mali nikad nije uzeo neku pilulu i igrao se sa njom, nije nikad izasao na ulazna vrata, krenuo ka prozoru....nekoliko puta je [dok je bio mladji] dobio po dupetu i sada pita uvek pre nego sto ce uraditi nesto sto ranije nije radio ili nesto za sta sada zna da mozda nije dobro, ne plasi se vec dodje lepo i pita...sada je moguce komunicirati i batina nema smisla ali je itekako imala smisla dok nije dosao do ovog stadijuma u svom razvoju

        Komsija i moj dobar prijatelj ima cerkicu istih godina kao i moj sin, ona je pre nekoliko nedelja popila punu bocicu nekih lekova te su je vodili na ispiranje zeludca...imala je srece
        Komsija je takodje misljenja kao i ti, nikad batine, sve moze recima i slicno...sada misli malo drugacije, ali dobro sad mu je cerkica vec starija i moze da komunicira sa njom iako je razmazeno deriste koje ne mogu da kontrolisu

        Ako malo procitas nacices da cak i psiholozi koji vaze za veoma cenjenje u svojoj bransi misle slicno, tj da batina u nekim slucajevima moze biti veoma korisna za dete
        Last edited by goxy30; 05-01-13, 17:00.

        Comment


        • #64
          takodje, mislim da mnoge metode koje roditelji primenjuju a misljenja su kao i ti "decu ne treba fizicki kaznjavati"....neke stvari koje ovi roditelji rade a ne mogu nikako dovesti dete u "red" moze se nazvati "psihicko zlostavljanje" koje je po meni mnogo gore po dete od fizickog

          kako bi mudri kinezi rekli, u svakom dobru ima neceg loseg kao sto i u svakom losem ima neceg dobrog, po meni to je prava mera, balans

          Comment


          • #65
            Mislim da si dao dobar broj primjera.

            1. OSOBNI PRIMJER - Svojevremeno su radili istraživanje u obitelji. Jedna grupa roditelja morala je neprestano učiti svoju djecu kako se služi osobnim priborom za jelo, ulagali su nagrade, kažnjavali ih. Druga grupa roditelja morala je samo šutke koristiti svoj osobni pribor za jelo i ništa nisu ulagali osim što su ih djeca neprestano gledali. Naravno, ova druga grupa roditelja u statističko značajnom primjeru pokazala je da je ta metoda daleko USPJEŠNIJA.
            Dakle, nemojte se brinuti što vas vaša djeca ne slušaju, ONI VAS GLEDAJU sve vrijeme!

            2. Primjeri koje si davao ( malo djece penje sa na prozor, dijete koje popije pilule itd.) mogu se rješavati kaznama ( batinama) ali zašto se te situacie ne mogu rješavati razgovorom u kojem će dijete SHVATITI posljedice do koje može dovesti takve čini?
            Djete vrlo rano može shvatiti uzroke i posljedice svojeg ponašanja. Naravno, valja učiniti nešto drugo što će "otključati" ključeve njegovog ponašanja: informacije + podrška. Ukoliko ozbiljno i s ozbiljnim izrazom lica upozoriš svoje dijete što će se dogoditi ako se želi penjati na prozor a isto tako daješ mu ( ponovo s ozbiljnim izrazom lica) informaciju i podršku da nikada ne jede stvari koje nije provjerilo s tobom - tada će, kao što si i rekao, dijete s puno brižnosti upitati svoje roditelje za dozvolu.

            3. Psiholozi i pedijatri smatraju da KAZNA može biti dobra za dijete samo ukoliko ono prema roditelju osjeća RESPEKT. A taj respekt treba zaslužiti. Nikako anulirati fizičkim kaznama koja ne možemo racionalizirati i odrediti mjeru. Komšija za kojeg sudiš da ima "razmaženo derište" nije uložio VRIJEME. A kvalitetno vrijeme ničim se ne može vratiti. Posebno ne u odgoju za dijete.

            - - - - - Dodat post - - - - -

            Citiat člana goxy30 Pogledaj Post
            takodje, mislim da mnoge metode koje roditelji primenjuju a misljenja su kao i ti "decu ne treba fizicki kaznjavati"....neke stvari koje ovi roditelji rade a ne mogu nikako dovesti dete u "red" moze se nazvati "psihicko zlostavljanje" koje je po meni mnogo gore po dete od fizickog

            kako bi mudri kinezi rekli, u svakom dobru ima neceg loseg kao sto i u svakom losem ima neceg dobrog, po meni to je prava mera, balans
            Emocionalno zlostavljanje, slažem se, daleko je teže i boli više nego najjači šamar.
            Balans je ono što određuje mjeru za roditelja koji brine o svom djetetu.
            Briga - je benzin koji određuje balans motora. Pa i u odgoju svog djeteta.
            Jer, djeca traže VRIJEME a to pada najteže onima koji nemaju vremena - posebno ne za djecu.
            Vratit će im se to s debelim kamatama, kada u pubertetu moraju se upitati : zar je to MOJE DIJETE?

            Comment


            • #66
              Slazem se skoro sa svim sto si rekao, samo se nikada necu sloziti sa tim da neko roditelju namece ili ga osudjuje zato sto je isamarao po dupetu dete ili mu dao samarcic
              Isto se necu sloziti sa time da neko uhvati dete preko kolena i kajsem ga odere od batina ili slicno

              Iz mog licnog iskustva detetu od 2-3 pa i 4 god je skoro nemoguce objasniti neke stvari ako je to dete zivahno ili malo aktivnije kao sto je moj mali...vidjao sam kod prijatelja decu koja su poput "kornjaci" mirna i slusaju, sa njima je verovatno lakse...ali sa detetom koje moze da trci po kuci ili gde vec 5sati bez prestanka veruj mi u tim godinama batina je slobodno mogu reci neizbezna

              Nesto malo sam dodao i u postu iznad tvog koji se "posadio" bas negde istog momenta kad i tvoj ispod njega

              Elem nisam nikakav expert i vecinu ovoga kazem iz svog iskustva, uvek sam se vodio logikom i zdravim razumom, verovatno i ja gresim u necemu ali jbg ljudi smo

              Ne podrzavam ni jedne ni druge, kao bilo sta u zivotu, ne uzimam strane jer svaka strana ima svoje mane...idem pravo izmedju pa kud stignem


              Sad procitah, da, sve se vrati sa kamatom
              Last edited by goxy30; 05-01-13, 18:36.

              Comment


              • #67
                Uostalom, u konačnici, u tvoja dva primjera ( dijete koje se približava prozoru, dijete koje uzima pilulu) oba puta krivci su - roditelji.
                Dijete se mora zabraniti ( fizički) da se približava prozoru, odnosno, da mu pilule budu na dohvatu.
                Naravno, nema recepta. Ali, vrijedi čuti, slušati, čitati, spoznati. Opet - i za to treba vrijeme.
                Slažem se s tobom da fizičke kazne ne mogu spoznati da li je to "šamarčić" ili "išamarao po dupetu".
                Ali tko to može racionalizirati? Tko ga to može - zaboljeti?
                Osim - djeteta.

                Comment


                • #68
                  Ja mislim da svaki normalan roditelj najbolje pozna svoje dete i najbolje zna kako treba da ga odgaja.
                  Gde god je država (uz ''pomoć'' psihologa i pedijatara) umešala svoje prste, ispalo je po onoj staroj
                  - puno babica kilava deca

                  SVE sta napišem smatrajte Salom

                  Comment


                  • #69
                    Citiat člana điđi Pogledaj Post
                    Ja mislim da svaki normalan roditelj najbolje pozna svoje dete i najbolje zna kako treba da ga odgaja.
                    Gde god je država (uz ''pomoć'' psihologa i pedijatara) umešala svoje prste, ispalo je po onoj staroj
                    - puno babica kilava deca

                    "iksam" kao kuća i lajkam u istom trenu

                    ps. ..ali vrijedi nešto pročitati, čuti druge ljude, razmišljati i konačno primjeniti.

                    Comment


                    • #70
                      Re: Fizicko kaznjavanje dece

                      Citiat člana Fairy Pogledaj Post
                      Sad sam bas gledala na tvu emisiju o tome...
                      U Srbiji je porast fizickog nasilja nad decom... Planira se da uskoro vlada usvoji nacrt Nacionalne strategije za prevenciju i zastitu dece od nasilja. (mada kako je azurna :axxo: ) Do sada samo postoji zabrana vrsenja nasilja u skolama... A sad se planira i u porodici...

                      Da li ste za ili protiv fizickog kaznjavanja dece? I objasnite razloge za taj stav...
                      Vrlo sam "ganuta" zbog brige države oko zlostavljanja dece. Da je to stvarno tako prvo bi se pobrinuli da roditelji ne budu histerični u velikom procentu zbog hiljadu problema pa je za očekivati da će neko izgubiti kontrolu nad sobom i iskaliti nezadovoljstvo na detetu koga mnogi retko i sreću a tek se retko bave s njima. To je veliki problem i zato je bitna prevencija koja je u ovom vremenu veoma kompleksna stvar za društvo u celini.

                      Protiv sam fizičkog kažnjavanja dece. Neka se zapitaju odrasli koji to čine, ko njih kažnjava kada pogreše?

                      Comment

                      Working...
                      X