Objava

Collapse
No announcement yet.

Avala

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Avala

    Kako je nastalo ime:
    U srednjem veku na ovoj planini se nalazio grad Zhrnov, a Turci posto su osvojili sve unaokolo su mu nadenuli ime Avala (sto znaci prepreka), ne zna se tacno kad je pomenuti grad tu nastaomada je po svim saznanjima jos od praistorije okolina bila naseljena. Pomenuti Zrnov je bio u neposrednoj blizini tadasnjih rudnika zive i cinobarita (Ripanj)

    Lokacija i jos nekoliko detalja:
    Avala je planina nadomak Beograda, tj najbliza planina Beogradu. Smestena je 11km jugo-istocno od grada i sa nje se pruza odlican pogled na sam Beograd i okolinu. Najvisa tacka na Avali se nalazi na 511m iznad nivoa mora, sto znaci da je svrstana pod kategoriju "planinna" samo zbog tih 11m
    Nadam se da nisu nasipali to brdo jedno 20m kako bi BeOgradjani imali planinu
    Avala je zapravo najsevernija planina u Sumadiji.
    Ukoliko idete kolima na Avalu izbegavajte praznike poput 1Maja jer su poslednjih godina tolike guzve da mozete brze izaci na vrh peske nego kolima, na planinu se (kad je rec o kolima) penjete jednosmernim putem i silazite jednosmernim sto je +

    Sta mozete naci na vrhu Avale:
    Ukratko, dosta drveca, lepo uredjene staze, i na samom vrhu prelepi spomenik neznanom junaku.
    Takodje tu se nalazi i hotel Avala koji je nedavno privatizovan (ako me dobro pamcenje sluzi), spremaju ok hranu, kad je lepo vreme imaju odlicnu terasu i zaista tamo lepo vecerati ili samo popiti nesto.
    Nesto ispod samog vrha nalzai se spomenik sovjetskim veteranima koji su poginuli u avionskoj nesreci 1964
    Naravno tu je opet Avalski toranj koji je posle bombardovanja (29.04.99)opet izgradjen, iste je visine i izgleda kao stari. Secam se da je ranije postojao lift, pa se moglo popeti na njegov vrh i jos bolje uzivati u pogledu, mislim da je i sad tako
    Prvobitni toranj je bio izgradjen 1965 i bio je tada najveca gradjevina u SFRJ.

    Temu cu dopunjavati svojim slicicama i jos nekim interesantnim detaljima
    Last edited by goxy30; 13-05-10, 17:06.
Working...
X