Objava

Collapse
No announcement yet.

Ivo Andric-izreke, misli , dela...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Njegova misao je moj životni moto...i kada čovek zaista negde pogleda, čas nam nešto ide, i u trenu bekskraja što život zove se, mi smo sretni veoma, a onda nenadano čas smo tužni jer nešto nemamo, ali svaki je zapravo pocetak u stvari kraj negde necega i sam kraj je neki novi početak...Zato i volim tu njegovu prekrasnu misao: "Dubinom današnjeg pada, merim visinu sutrašnje pobede". ♥

    Comment


    • #17
      "Jer jedino tako, živeći svaki trenutak odvojeno i ne gledajući ni napred ni natrag, može se ovakav život podneti i živ čovek sačuvati za bolje dane."
      ... Samokontrola...jedini način da preživite u svetu punom idiota ...
      sigpic

      Comment


      • #18
        "Po tome kako se savijala u sebi i lomila u najdubljoj dubini svojoj, osećala je da sav teret ljubavi, koju je on izazvao, leži na njoj, a da se on gubi negde u magli i daljini koju ona ne sme da nazove pravim imenom. Jer, zaljubljena žena, i kad je potpuno razočarana, voli svoju ljubav kao nesuđeno dete."
        ... Samokontrola...jedini način da preživite u svetu punom idiota ...
        sigpic

        Comment


        • #19
          "Od malena se navikni da ti ni malo ne laska kad te hvale i da ti ni najmanje ne smeta kad te nazivaju tvrdicom, bezdušnim i samoživim stvorenjem. Prvo je znak da treba biti na oprezu, a drugo da si na pravom putu. Ne uspijeva kod ljudi onaj ko je dobar i izdašan, nego onaj ko je sposoban da ne bude ni jedno ni drugo, a da mu ljudi ne mogu ništa. A što ljudi hvale dobre i izdašne ljude, to je zato što od njih i njihove propasti žive. Ali ti zarana nauči da se nikad ne daš zbuniti ni zavesti riječima... Zato, svoje gledaj, tako da, po mogućnosti ništa što je tvoje nikad, ni za jedan minut ne dođe u zavisnost od dobre volje drugih ljudi."
          ... Samokontrola...jedini način da preživite u svetu punom idiota ...
          sigpic

          Comment


          • #20
            "Dešava se da mi u stranom gradu, na povratku,
            ostane koji sat vremena između dva voza, ili između voza i aviona, ili broda i voza.
            Ti sati imaju naročitu boju i naročito mesto u mom životu.
            Sunčano popodne posle kiše. Stvari su u garderobi, u džepu je karta za nastavak putovanja, večeras. Sav raniji život iza mene je, sav budući tek preda mnom. Stvara se prazno područje potpune slobode. Tu se dobro živi.

            Ništa nije kako je bilo ni kako će biti, nego onako kako bi moglo biti i kako nekim čudom i jest.
            Sav život je odjednom postao čvrst, jasan, bezimen, osetan samo po onom što vredi sam po sebi. Sve ima naročito značenje i vrednost, i ono sto čovek pomisli, i ono sto pogleda, pomiriše i okusi. Sitnice i slučajni susreti imaju u takvim prilikama često izgled značajnih stvari i velikih doživljaja."


            Andrić

            SVE sta napišem smatrajte Salom

            Comment


            • #21
              Ne znam zašto se vi toliko uzbuđujete zbog onoga sto ljudi pišu.Šta je sve to prema onom što misle, i šta rade, i što su sposobni da urade?
              ... Samokontrola...jedini način da preživite u svetu punom idiota ...
              sigpic

              Comment


              • #22
                Samo neuki, nerazumni ljudi mogu da smatraju i da je prošlost mrtva i neprolaznim zidom zauvek odvojena od sadašnjice. Istina je, naprotiv, da je sve ono što je čovek mislio i osećao i radio neraskidivo utkao u ono što mi danas mislimo, osećamo i radimo. Unositi svetlost naučne istine u događaje prošlosti, znači služiti sadašnjosti. Svrha umetnosti je u povezivanju prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, u povezivanju „suprotnih obala života, u prostoru, u vremenu, u duhu.
                Mogu ja preći preko svega, al dok prelazim... dobro izgazim...

                Comment


                • #23
                  Re: Ivo Andric-izreke, misli , dela...

                  Treba govoriti, jer je ćutanje lenost i kukavičluk, i truje odnose među ljudima.
                  Mogu ja preći preko svega, al dok prelazim... dobro izgazim...

                  Comment


                  • #24
                    Re: Ivo Andric-izreke, misli , dela...

                    Mostovi
                    U meni večeras jedna reka
                    razbija ogromna brda daleka,
                    muči se,
                    urliče,
                    razmiče klance
                    i kida svoje zelene lance
                    i rije kroz moje srce
                    i peče
                    i kroz oči mi kipi i teče.

                    U tebi večeras ista reka
                    čudno je meka.
                    Sva je od mleka.
                    I čas je srebrna.
                    I čas je plava.
                    U njoj se tišina odslikava.

                    Svako u sebi reke druge
                    pod istim mostovima sretne.

                    Zato su naše srece i tuge
                    uvek drugačije istovetne.
                    Mogu ja preći preko svega, al dok prelazim... dobro izgazim...

                    Comment


                    • #25
                      Re: Ivo Andric-izreke, misli , dela...

                      Moglo bi se, sa malo preterivanja, kazati da svaka žena ima svoju unapred određenu dozu suza koju mora u toku svog života da isplače. (Samo izuzetni događaji mogu to da izmene!) I ona će ih isplakati. Povodi mogu biti razni. Ljubav, nesreća ili čak sreća, deca, porodica, roman ili film. Ako se to ipak u nekom slučaju ne desi, onda je to izuzetak od pravila. A ta žena i nije žena, nego čudovište.
                      Mogu ja preći preko svega, al dok prelazim... dobro izgazim...

                      Comment

                      Working...
                      X